Dolar kurunun yükselmesinin nedenleri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Köşe Yazarları

Dolar kurunun yükselmesinin nedenleri

 

Amerikan Doları, geçtiğimiz çarşamba günü Haziran 2012’de gördüğü en yüksek seviye olan 1.8520’yi aştı ve 1.8550 düzeylerini gördü. Moodys’in, Türkiye’nin notunu artırmasından sonra, doların aşağıya geleceği bekleniyordu. Fakat tersi oldu ve dolar kuru yönünü yukarıya çevirdi.


Ekonomi uzmanları, dolardaki bu yükselişe paralel olarak, son bir haftada Türkiye’den 3 milyar dolar civarında bir paranın çıkış yaptığını öngörüyorlar. Son bir ayda TL, dolar karşısında % 3.5 civarı değer kaybetmiş durumda. Uzun zamandır TL karşısında dengeli bir seyir izleyen dolar kurunun, ansızın niye böyle yükselmeye başladığına dikkatinizi çekmek istiyorum.

      Doların yükselmesinin başlıca iç ve dış nedenleri şunlardır. TC Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi sonucu, faiz geliri elde etmek amacıyla
Türkiye’ye giriş yapan fonlarda biraz düşüş oldu. Moodys’in not artırımı beklentisiyle borsa, tahvil ve bonoya yatırım yapanlar, not artırımı gerçekleşince kar satışları yaptılar ve dolara geçtiler. Mevduat faizlerinin düşmesiyle Türk yatırımcılarının TL yerine dolara yönelmesi, dolara olan talebi dolayısıyla doların değerini artırdı. Ayrıca ABD ekonomisindeki olumlu gelişme sinyalleri, ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımları ile ilgili açıklamaları ve doların diğer ülke paralarına karşı da değer kazanması, doların, TL karşısında yükselmesine neden oldu.

Madalyonun öbür yüzüne bakacak olursak da, kısa dönemde, dolardaki bu yükseliş aslında korkulacak, panik yapılacak bir manzara ortaya koymuyor. Türkiye’de döviz sıkıntısı yok, döviz girişi de devam ediyor. Yabancı yatırımcılar de ülkeyi terk etmediklerine göre, risk oluşturan bir tablo ortada yok. Derecelendirme kuruluşlarının not artırımından sonra, yabancı sermaye fonlarının ülkeye yoğun girişi olacağı ve dolar kurunun eski düzeylerine gerilemesi bekleniyor. Ayrıca turizm sezonunun başlamasıyla ülkeye döviz girişi artacak ve döviz fiyatları düşecektir. Dolardaki bu yükseliş, yukarda saydığım gerekçelerden ötürü fazla uzun sürmeyecektir.1.85’leri gören dolar kur’unun, zaman içinde 1.80 TL seviyelerine geri gelmesi beklenmektedir.

  Döviz fiyatında dengeli seyir ve ekonomide istikrar, TC Merkez Bankası’nın vazgeçilmezidir. Makro ekonomik dengeler ve cari açık düşünüldüğü zaman, dövizin yükselmesi, ihracatın artışına ve ihracatçıların mutlu olmasına neden olurken, ithalatın azalmasına da yol açmaktadır. Böylece, cari açık gerilemektedir. Ancak, döviz artışı, girdi fiyatlarını, dolayısıyla enflasyonu da artırmaktadır. TC Merkez Bankası, enflasyonun da çok artmasını istemediği için, doların daha fazla yükselmesine izin vermeyecektir. Döviz kurunun stabil bir seyir izlemeye devam etmesi, Türkiye ekonomisi için daha rasyonel görülmektedir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar