Dökülen altyapı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Köşe Yazarları

Dökülen altyapı

Geçtiğimiz hafta içinde Washington eyaletinde bir köprü, üzerinden geçen yüklü bir kamyonun köprünün çelik direğine çarpması sonunda kısmen çöktü. Kamyonun arkasından gelen iki araba buz gibi suların aktığı nehre düştüyse de ölen olmadı. Bundan altı yıl önce de Minnesota eyaletinde Mississippi Nehri üzerinden geçen sekiz şeritli ve eyaletler arası 35 numaralı yolu taşıyan ve günde 140 bin aracın geçtiği bir köprü aniden çökmüştü ve 13 kişi ölmüş, 145 kişi de yaralanmıştı. Yapılan soruşturmada köprünün çökmesinin yapım hatasından kaynaklanma ihtimali olduğu ve köprü üzerindeki aşırı yükün de çökmeye katkısı olduğu sonucuna varılmıştı.
* * *
Geçtiğimiz hafta çöken köprü, bir süredir başarısız bir şekilde gündeme getirilmeye çalışılan bir konuyu tekrar tartışmaya açtı: Amerika’daki altyapının, özellikle de yol, köprü, havaalanı, limanlar ve elektrik ağının durumu ne? Bu bir uykudan uyanın ve artık gerekeni yapın uyarısı mı?
* * *
Her dört yılda bir Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği düzenli bir şekilde ülkenin altyapısının durum ve performansını yansıtan bir karne hazırlıyor. Bu yılki karne de öncekilerden pek farklı değil. Amerika’daki altyapı kelimenin tam anlamıyla dökülüyor.

Amerika’daki altyapının 2013 rapor kartı
1. Havacılık D
2. Köprüler C+
3. Barajlar D
4. İçme suyu D
5. Enerji D+
6. Tehlikeli atıklar D
7. İç suyolları D-
8. Nehir taşmasına karşı set D-
9. Limanlar C
10. Kamuya ait parklar C-
11. Demiryolları C+
12. Yollar D
13. Okullar D
14. Katı atıklar B-
15. Ulaşım D
16. Atık su D
Kaynak: Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği


* * *
Tablo’dan da görüldüğü gibi değerlendirilmesi yapılan 16 değişik altyapının katı atıklar dışında tümü D ve C harfini almış. Amerika’daki altyapıya verilen ortalama not ise D +.  Bu harflerin anlamları ne? “D” harfi değerlendirilmesi yapılan altyapının yetersiz ve makul arasında, standartların altında ve sistemin birçok kısmının servis hayatının sonuna yaklaştığı ve büyük bir kesiminin ciddi çürüme ve bozulma gösterdiği, çalışamaz duruma gelme riskinin yüksek olduğu anlamına da geliyor. “C” harfi vasat demek ve sistemin makul ve iyi arasında olduğunu, fakat az sayıdaki genel sorunun minimum bir risk faktörü olabileceği ve bunlara dikkat edilmesi gerektiği anlamına geliyor. Mevcut haliyle çalışır durumdaki sisteme gerekli bakım ve onarım yapılmaması durumunda ise sistemin iyi çalışmama riskinin hızlı bir şekilde artma tehlikesi var.
* * *
Amerikan İnşaat Mühendisleri Birliği 2020 yılına kadar Amerika’daki altyapının kabul edilir duruma getirilmesi için gerekli olan yatırımı 3,6 trilyon dolar olarak tahmin etmiş. Bu rakam yıllık 15 trilyon civarında olan Amerikan gayri safi yurtiçi hâsılasının dörtte biri kadar. Miktarın büyüklüğü zaman içerisinde sorunun nasıl birikerek büyümüş olduğunun bir işareti. Niye mi birikmiş? Çünkü aslında çok önemli olmasına rağmen, altyapının durumu insanların hayatını direkt olarak etkiler görünmüyor. Bu yüzden de politikacılar altyapı yerine direkt olarak puan toplayacakları, daha gözle görülür alanlara ve özellikle de kendi temsil ettikleri seçim bölgelerine kamu harcaması yapılmasını destekliyorlar. Altyapı yatırımlarını ise durmadan erteliyorlar. Bunun sonucunda da Amerika gibi zengin bir ülkede bile maalesef D + notu alan bir altyapı ortaya çıkıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar