Doğumdan Sonra Bu Hastalığa Dikkat! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Sağlık

Doğumdan Sonra Bu Hastalığa Dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Neslihan Özoğul, kadınlarda sık karşılaşılan durumlardan biri olan idrar kaçırmanın nedenlerine ve tedavilerine yönelik bilgi verdi.

İdrar kaçırma daha çok ileri yaşlarda menopoza girmiş kadınlarda östrojen eksikliğine bağlı olarak meydana geldiğine değinen Özoğul, "Fazla doğum yapmış, özellikle 4 ve üzeri doğum yapmış, zor doğum yapmış kadınlarda veya doğum sırasında vakum kullanılmış kadınlarda daha sık görülür" diye konuştu.


Özoğul idrar kaçırmanın sebeplerini ise şöyle belirtti:

"Şişmanlıkta, kabızlıkta, fazla sigara tüketiminde, kronik obstrüktif akciğer hastalıklarında, astımda daha fazla olur. Ayrıca kalıtımsal sebeplerde vardır. Kadın pelvik organlarının kaslarının zayıf olmasına bağlı olarak, idrar kaçırma ve idrar torbasında yanma meydana gelebilir. Geçirilmiş rahim ameliyatları, tekrarlayan idrar torbası enfeksiyonları az da olsa idrar kaçırma sebebi olabilir."

İdrar kaçırmanın farklı sebeplerinin olduğunu söyleyen Özoğul, "İdrar kaçırmanın 3 tipi vardır: Birincisi stres idrar kaçırma, ikincisi yetiştirememe durumu, üçüncüsü de her ikisinin de birlikte olduğu durumdur. Stres idrar kaçırmada öksürme, hapşırma ya da ağır bir şey kaldırdığında karın içi basıncın artmasına bağlı olarak görülen kaçırmadır. Yetiştirememe durumunda hasta tuvalete gidene kadar yetiştiremez bu genelde yaşlılarda görülür. Her ikisinin görüldüğü kaçırmada da hem karın içi basıncın artmasına bağlı olarak hem de yetiştirememe durumunda görülür" ifadelerini kullandı.

Tanı koymada en büyük kolaylığın hastayla konuşma sonrasında konulduğunu ve tedavinin bunun doğrultusunda yapıldığını belirten Özoğul, "Tanısı hastayla konuştuğumuz zaman anlayabiliriz. Detaylı muayenede, jinekolojik muayenede, idrar tahlili, kültüründe tespit edebiliriz. Öncelikle ilaçla medikal tedavi, konservatif tedavi uygulanır, yeterli gelmediği takdirde cerrahi müdahale yapılır. Özellikle stres ve yetiştirememe durumlarında pelvik kasların, idrar torbası kaslarının güçlendirilmesine yönelik egzersizler öneriyoruz. Bu da idrarı yaparken tutma şeklinde olur. Bayanlarda bu biraz zor olsa da yapıldığı takdirde kaslar güçlenir ve fayda görülür. Özellikle 45 yaş üstü menopoza girmiş bayanlarda daha sık görülür" şeklinde konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar