Güney Kıbrıs

Doğu Akdeniz’de ortak hava tatbikatıGüney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’in, Doğu Akdeniz bölgesinde büyük bir hava tatbikatı yapacakları ve tatbikatın önümüzdeki Eylül ayının ikinci yarısında icra edileceği haber verildi.
Tatbikatın, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB’inin korunması senaryosunu da içereceğini haber veren Simerini gazetesi, Rusların, Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssünü” kullanma taleplerinin de yeniden gündeme geldiğini anımsattı.“Sigma” televizyonunun dün yayımladığı bilgilere dayanarak, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’in, şimdiye kadar bölgede yapılan en büyük ortak hava tatbikatını gerçekleştireceklerini öne süren gazete, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu’nun, tatbikatla ilgili bilgileri teyit ettiğini kaydetti.

Tatbikat temel senaryosunun, üç ülkenin hava sahaları arasında, operasyonel bir ortamda köprü kurulması olduğunu anlatan gazete, bir diğer ifadeyle, gerçek mermilerle de yapılacak olan tatbikatlar olacağını, bunun yanında, tatbikatın büyük bir kısmının, Girit’in güneyinden, 10–11 ve 12 numaralı parsellere kadar olan bölgede icra edileceğini belirtti.

Haberde, tatbikatın, Yunan ve İsrail savaş uçaklarının havada ikmal yapmasını da içereceği aktarıldı.

SAVUNMA BAKANI FOTİU

Politis ve diğer gazetelerin haberine göre ise, dün gerçekleştirilen bir anma etkinliğinde konuşan Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Rum kesiminin Kıbrıs sorunundaki borcu ve sorumluluğunun, halkın temel haklarının pazarlık edilmeden talep edilmesi olduğunu söyledi.

Bu çerçevede, uluslar arası ve Avrupa hukuku ilkelerinin uygulanmasının talep edilmesi gerektiğini, aynı zamanda Kıbrıs sorununun “bağımsız bir devletin Türkiye tarafından istila ve işgal edilmesi sorunundan ibaret olduğunun” anlaşılması gerektiğini iddia eden Fotiu, Türkiye’nin ileri sürülen tahrikleri karşısında, Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkelerinin savunulmasında, istikrarlı olmaları gerektiğini savundu.

Rutin bir şekilde tehdit edilmekte olduğunu ileri sürdüğü egemenlik haklarını korumaları gerektiğini, çünkü sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” düşmanca talepleri tedirgin ettiğini ve bunlara karşı çıktığını ileri süren Fotiu, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin”, Ankara’nın “Doğu Akdeniz’in Türk denizine dönüştürülmesine dair planlarının sorunsuz bir şekilde uygulanmasında engel teşkil ettiğini” öne sürdü.

Fotiu, yoğun tahriklere rağmen, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Rum kesiminin Kıbrıs müzakerelerinin en kısa zamanda başlamasına dair niyetini açıkça ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu