Sağlık

Diyet ile bölgesel zayıflama mümkün!Bölgesel zayıflama ve beslenme ilişkisi bölgesel kilo alımında genel eğilim erkeklerde göbeği, kadınlarda basenleri işaret etse de dengesiz alınan fazla kilolar hem kadınların hem de erkeklerin sağlığını ve yaşam kalitesini yakından etkiliyor. Basen bölgesi zayıflamada en zor sonuç alınan bölgedir. Ancak, diyet yaparken bazı tüyolara dikkat etmek göbek bölgesinde çok daha fazla incelme sağlayabilir. BASENDE LEĞEN KEMİĞİ FAKTÖRÜNE DİKKAT! Basen bölgesi en zor incelen bölgedir, basen bölgesinden kilo vermek isteyen kadınlar leğen kemiğini gözden kaçırmaktadır. Birçok kadın basenini inceltmeye çalışırken leğen kemiği genişliğini göz önünde bulundurmaz. Eğer kişinin leğen kemiği geniş ise ne kadar kilo kaybederse kaybetsin basen ölçüsü istediği standartla ulaşmayabilir. Yalnızca basen eriten bir diyet ne yazık ki bilimsel olarak tanımlanmadı, medyada ve internette bu konuda yer alan bilgilerin de çoğu kulaktan dolma ve/veya yanıltıcıdır. Basen problemi olanlar sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli egzersizi de yaşam tarzı haline getirmeleri gerekir. 200 kalorinin altında 22 sağlıklı atıştırmalık
İŞTE GÖBEK İNCELTEN TÜYOLAR!
Beyaz şeker ve beyaz şeker içeren yiyecekler ve içecekler, kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürüyor. Kan şekerinde meydana gelen bu dengesizlik daha hızlı acıkmaya neden olurken, aynı zamanda da karın bölgesinde daha fazla yağ depolanmasına sebep oluyorlar. Bu nedenle şeker tüketiminiz ne kadar az olursa, göbek bölgesindeki yağlanmanız da o kadar az olacaktır.
SÜT TÜKETİMİ YAĞ KAYBINI HIZLANDIRIYOR!
Kalsiyumun karın bölgesi yağları üzerine etkili olduğu bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Günde 2 su bardağı süt veya süt ürünü tüketenlerin tüketmeyenlere göre karın bölgelerinde daha az yağlanma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca spor yapanlarda spor sonrası tüketilen light süt, karın bölgesinden yağ kaybını hızlandırmaya yardımcı oluyor.
PATATESİN DE PİRİNCİN DE SICAĞINA DİKKAT!
Sıcak tüketilen patates, beyaz un ve pirinç gibi bazı gıdaların glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeksi yüksek olan bu yiyecekler aynı beyaz şekere benzer bir etki yaratarak, kan şekerini hızla yükseltip düşürür. O nedenle bu tür gıdaların beslenme düzeninde daha az yer almasına dikkat edilmesi gerekir.
HER ŞEYE RAĞMEN İNCELEMİYORSANIZ İNSÜLİN DİRENCİNİZ OLABİLİR
Dikkatli ve düzenli beslenmeye özen gösterdiğiniz halde göbeğinizin boyutunda hiçbir değişiklik fark edemiyorsanız, insülin direncinizin olup olmadığını kontrol ettirmek için mutlaka bir dâhiliye uzmanına başvurmalısınız. DHA


Başa dön tuşu