Kıbrıs

Dışişleri Bakanı Nami’den Önemli Açıklama!


Nami, 4 Kasım olarak telaffuz edilen ilk Liderler görüşmesinin yapılabilmesi için Türk ve Rum Heyetleri’nin BM Yetkilileriyle birlikte ortak açıklama metni üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü de ifade etti.

Dışişleri Bakanı Nami, ortak açıklama metni hakkındaki sıkıntının; Temmuz 2008’de liderler arasında ilke mutabakatına varılan Tek Egemenlik-Tek Vatandaşlık konusunun Rumlar Tarafından ortak açıklama metnine de konulmaya çalışılması olduğunu ifade etti.Nami, “Rum Tarafı, kendi önceliği olan Tek Egemenlik-Tek Vatandaşlık konusunu derhal ortak açıklama metnine yazdırmak istiyor, ancak bizim önceliklerimiz olan İç Vatandaşlık ve Artık Yetkiler konusunu müzakere ettirmek istiyor, bu kabul edilebilecek bir tutum değildir” dedi.

Bakan Nami, Rum Lider Anastasiadis’in AB Büyükelçileri ile görüşecek olması ve kendilerine AB’nin Kıbrıs sorununa müdahil olma tezlerini aktarma niyeti konusuna da değinerek, “Bunu her zaman yapıyorlar, ama zaten AB müzakerelere sadece teknik destek vereceğini her platformda vurguluyor, bu konuya tam müdahil olmak istemiyor. Zaten Ara bölgede liderlere teknik destek veren bir de temsilcileri aktif olarak görev yapıyor” dedi.

Varılacak kapsamlı bir çözümün zaten AB Normlarına uygun olacağını söyleyen Nami, müzakerelerde AB başlığının bulunduğunu ve üzerinde mutabık kalındığını da hatırlattı. BRTKBaşa dön tuşu