Sağlık

Dikkat! Mobil bağımlı olabilirsiniz!

Sevgilinizin "akıllı" bir arkadaşı olduğundan şikayet mi ediyorsunuz? Arkadaşlarınız sizin onları dinlememenizden mi rahatsız? Ailece masaya oturduğunuzda telefonla ilgilenmekten çatal bıçağı kullanamayanlardan mısınız? Hoş geldiniz! Siz de bağımlısınız!

Modern çağın yeni hastalığı mobil bağımlılık! Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün bu bağımlılık artıyor. İnternet kullanımı, sosyal ağların ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile ortaya çıkan bu kavram zamanla sizi asosyal bir hayata sürükleyebilir. Dünyanın en bağımlı ülkesi İngiltere. İkinci sırada Hollanda yer alırken üçüncü sırada Türkiye en bağımlılardan… TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonunun verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 800 bin mobil bağımlısı var. Sabah uyandığında akıllı telefona bakma oranı %97'lerde. Dış fırçalamak ya da kahvaltı yapmakla aynı oranlarda diyebiliriz. Türkiye için ciddi bir sorun haline gelen mobil bağımlılık eğitim ve gelişimi de olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre istemsiz gün içersinde defalarca telefona bakıyorsanız siz de bağımlısınız. Üstelik depresyon riskiniz de yüksek. Amerika'da yapılan ilginç bir araştırmaya göre; bekar kullanıcıların %31'i, evli kullanıcıların ise %45'i hesaplarını kilitli kullanıyor. Nedeni ise ortada… Artık ilişkiler "Kutsal aile" kavramından uzaklaşıp çok eşliliğe geçti bile…

Teknoloji yazarı ve Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergüler " Gün içersinde sayısız ve istemsiz şekilde telefona bakıyorsanız bağımlısınız" derken, Psikolog Birgül Özgüvenç "Akıllı telefonları ne kadar çok kullanıyorsanız o kadar depresyon çukuruna giriyorsunuz" dedi.

Aktuel-Marilla Erçik

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı