Sağlık

Dikkat! Çocuğunuz olmayabilir!


Ürünlerin yan etkilerini sıralayan Bakanlık, 85 ayrı ürünün yer aldığı rehberde Türkiye’de en sık kullanılan bitkilere yer verdi. Rehbere göre, internette fiyatı 15 TL ile 150 TL arasında değişen ürünlerden bazılarının yan etkileri şöyle: Atkestanesi: Baş ağrısı, vertigo, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlar yapabilir. Kronik böbrek ve safra kesesi rahatsızlıklarında dikkatli kullanılmalıdır. Acıbadem: Yüksek dozda kullanıldığında beyin fonksiyonları ve nefes alıp vermede yavaşlama görülür. Ölümle sonuçlanan vakalar bulunmaktadır. Sarısabır-Ödağacı: Kolorektal kanser riski bulunmaktadır. 12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Arnika: Alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır. 

Ayı üzümü: Bulantı, kusma, aşırı duyarlık yapabilir. 1 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Karahindiba: Safra kanalının kapanmasına, safra tıkanmasına, bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Ateş, disüri, spazmlar veya idrarda kan görülürse kullanımı hemen bırakılmalı ve bir doktora danışılmalıdır. Karaciğer üzerinde zararlı etkiler yapabilir.

Çoban çökerten: Prostat kanserinde kullanımı hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. Kan şekeri düzeyini etkileyebileceğinden ameliyat olacak hastalarda ameliyattan en az 2 hafta önce kullanımı bırakılmalıdır. Kediotu: El titremesi, bitkinlik, abdominal kramp, göğüs sıkışması, midriazis gibi semptomlara yol açtığı görülmüştür. Eğer 24 saat içinde bu semptomlar düzelmezse veya kötüleşirse destek tedavi alınmalıdır.Başa dön tuşu