Dikkat Bugün Geliyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Dünya

Dikkat Bugün Geliyor!

Dikkat Bugün Geliyor!

5 metre uzunluğundaki 2012 DA14 asteroiti, bugün Dünya’nın sadece 27 bin km uzağından geçecek.  2012 DA14, büyük asteroitler arasında bugüne kadar Dünya’ya en yakın geçen kozmik cisim olacak. 2012 DA14’ün bu kadar yakından geçecek olması, gök bilimciler için eşi benzeri bulunmaz bir gözlem bir fırsatı sunacak.

Asteroit, bugün TSİ 19.24’te Hint Okyanusu ile Endonezya’nın açıklarındaki Sumatra adasının üzerinden geçecek. Türkiye'den de gözlemlenebilecek.  Batı yarım kürede ve Hawaii veya Yeni Zelanda’da yaşayanlar gündüz vakti asteroiti görme şansını bulamayacak. Güney Yarı Küre’de yaşayanlar, TSİ 20.00’dan önce çıplak gözle asteroiti gözlemleme şansına erişecek.


MİLYAR DOLAR

Dünyaya çok yakın geçecek olan astreoidin 200 milyar dolarlık değerli madene sahip olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 45-50 metre çapındaki 2012 DA14 adlı asteroid yarın dünyanın yaklaşık 27 bin kilometre yakınından geçecek.  Bu mesafe dünya üzerindeki birçok uydudan bile daha yakın bir geçişi ifade ediyor.

2012 DA14'ün, emekli olan bir NASA uzay mekiğiyle karşılaştırılması. 2012 DA14'in dünyaya çarpma ihtimali bulunmuyor.  Asteroidin dünyaya yaklaştığında dünyanın çekim gücü ile yörüngesinde sapmalar olabileceği ifade ediliyor. Derin Uzay Endüstrisi isimli şirket, uzayda maden arama ve çıkarma için büyük planlar yapıyor.

Uzay taşlarından yakıt elde ederek uzay gemileriyle yolculuk planları yapan şirket, gezegenlere gitmeyi de hedefliyor. 2012 DA14 adlı asteroid için yapılan parasal değer tahmini kuşkusuz. Astreoidler için kıymet tahmini yaparken parlaklık ve büyüklüklerine bakılıyor.

Astreoidler nikel ve demir açısından zengin biliniyor fakat şu an 1 ton madeni uzaydan Dünya’ya getirmenin maliyeti 10 milyor dolar civarında. Sadece 2012’de, Dünya’ya 1.9 milyon km mesafe içinde 50’den fazla asteriot yakınımızdan geçti.

Bu oran, haftada en az bir asteroitin bize göz kırparak yanımızdan geçtiği anlamına geliyor

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar