Kıbrıs

Diego cezaevinde göreve başladı
GÖREV YERİ CEZAEVİ: Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nin uyuşturucu aramalarında görev yapan Diego isimli detektör köpeği cezaevinde görevlendirildi. Uyuşturucu araması konusunda eğitilen Diego cezaevinde 24 saat görev yapacak
Devrim DEMİR
Merkezi Cezaevi yönetimi, cezaevinin son dönemlerde uyuşturucu ile gündeme gelmesi üzerine denetimlerini arttırdı. Yaklaşık 4 ay önce X-Ray kontrolü başlatılan cezaevinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nden detektör köpek desteği aldı.
Eğitimli köpek cezaevinde koğuş, atölye, gelen ziyaretçilerin üzerlerinin aranmasında ve özellikle bayram dönemlerinde yoğunluk yaşanan ziyaretlerde görev yapacak. Diego isimli köpek 24 saat cezaevinde görev yapacak. Mahkum ve ziyaretçiler cezaevine X-Rey cihazından geçerek giriyor. Mahkumlar ve koğuşları bundan sonra detektör köpek tarafından da kontrol edilecek.“Cezaevi uyuşturucu olaylarıyla gündemde”
Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, cezaevinin son zamanlarda uyuşturucu olayları ile gündeme geldiğini ve bu durumdan son derece rahatsız olduklarını dile getirdi.
Uyuşturucunun içeriye girmemesi için her türlü önlemi almaya devam ettiklerini anlatan Metin Bilmem, ziyaretçilerin mahkumlar için getirdiği sigara ve yiyeceğe yasak getirdiklerini hatırlattı. 

“Mahkumun iddiaları gerçek dışı”
Metin Bilmem geçtiğimiz haftalarda Şahin Suyolcu’nun iddiaları üzerine Merkezi Cezaevi’nde geniş çaplı soruşturma başlattıklarını, yapılan soruşturma ve aramada uyuşturucu ve gardiyan isminin tespit edilmediğini söyledi. “Son zamanlarda cezaevi ile ilgili basında çıkan uyuşturucu iddiaları kaleme alınmadan, araştırılsın. Cezaevi idaresinden her zaman doğru bilgiler alınacaktır” diyen Metin Bilmem, cezaevinin bu tür haberlerle gündeme gelmesinin hem mahkumları, hem de gardiyanları son derece rahatsız ettiğini kaydetti.

“Mahkumlara sağlıkları için tüm imkanlar sağlanıyor”
KKTC’de uyuşturucu suçlarının son dönemlerde ürkütücü boyuta geldiğini ve özellikle bu tür suç yaşının 15’e kadar düştüğünü söyleyen Metin Bilmem, Merkezi Cezaevi’nin tüm imkânlarını kullanarak bu tür suçlardan cezaevine girenlere destek olmaya çalıştıklarını kaydetti. Metin Bilmem, “Mahkumların Merkezi Cezaevi’nde oldukları süre içerisinde uyuşturucudan kurutulmaları için her türlü imkân sağlanıyor” dedi.

“Yer yetersiz ancak yaş olarak ayırabiliyoruz”
Merkezi Cezaevi’nin olumsuz şartlarının sürekli gündemde olduğuna vurgu yapan Metin Bilmem, mahkum sayısına göre koğuşların yetersiz olduğuna bir kez daha değinerek, “Bugün itibarı ile Merkezi Cezaevi’nde mahkum sayısı 297 ve bu sayı cezaevi yapısına göre oldukça fazla. Bu durum hem bizi hem mahkumları olumsuz etkiliyor. Yaşları küçük olan mahkumlar var kısıtlı yerimiz olmadığı için yaş olarak ayırabiliyoruz. Yetersiz koşullar oldukça fazla, suçluları ayırma şansımız şu an için yok” dedi.

Eğitmeni ile cezaevine yerleşti
Detektör köpek Diego, 7 aylık bir süre zarfında eğitmeni Gardiyanlar Birliği Başkanı Hüseyin Şen tarafından eğitildi. Hüseyin Şen tarafından her türlü eğitimi alan Diego, eğitmeni dışında kimseden komut almıyor. Diego için cezaevinde tam donanımlı bir barınak hazırlandı. 24 saat cezaevinde her türlü aramaya hazır olan köpek için ayrı banyo yeri de temin edildi.

Diego için cezaevinde tam donanımlı barınak hazırlandı. 24 saat cezaevinde her türlü aramaya hazır olan köpek için ayrı banyo yeri de temin edildi

 Başa dön tuşu