Devletin ihmali vatandaşı perişan etti

2 Ekim 2013 Çarşamba | 11:13
Devletin ihmali vatandaşı perişan etti
Kıbrıs Town Houses

ORUNTALI İHMALE İSYAN ETTİ: Alper Oruntalı’nın 35 yıldır yaşadığı evin de içinde bulunduğu arazi 9 yılda birçok el değiştirdi. Arazinin şimdiki sahibi yıkım kararı için mahkeme başvurdu. Oruntalı, mahkeme sürecinden yıkım kararı çıkınca haberdar olunca “Hata devletin ben şimdi ne yapayım çadırda mı kalayım” diyerek isyan etti

Alper Oruntalı, 9 yıl önce mali sıkıntılar nedeniyle evinin de içinde yer aldığı arazinin bir bölümünü satmak zorunda kaldı. Alıcıyla Tokay Varış ile varılan uzlaşı sonucu evin yer aldığı bölüm Oruntalı’ya bırakıldı. Tokay Varış ile Oruntalı ile işlemlerin yapılması için Toprak Komisyonuyla gereken yazışmalar yapıldı ve koçanın yeniden düzenlenmesi için Tapu Dairesi’ne başvuruda bulunuldu. Aradan geçen 9 yılda arazi el değiştirdi. Oruntalı için kabusa dönüşecek süreç başladı…

Tapu gereken işlemleri yapmadı…

Devlet kurumları arasındaki bağlantı kopukluğu Alper Oruntalı’nın kabus gibi günler yaşamasına neden oldu. Toprak Komisyonu’na bildirilen taşınmaz mal satışı belgesindeki bilgilerin Tapu Dairesi’nde işlenmemesi nedeniyle Oruntalı’nın yaşamını sürdürdüğü evin elinden alınması gündeme geldi.

 

Arazi birçok kez el değişti…
Olay evin de içinde bulunduğu arazinin birçok kez el değiştirmesinin ardından konunun mahkemeye taşınmasıyla ortaya çıktı. Tapu Dairesi belgelerinde arazi bir bütün olarak satıldığı ve hatta orada hiç ev olmadığı görülmesi nedeniyle mahkeme ev için yıkım emri verdi.

Mahkeme belgeleri Alper Oruntalı’nın eline geçmedi
Ayrıca Oruntalı, konunun mahkemeye taşındığına dair belgelerin annesinin evine gönderilmesi ve annesinin de kendisine belgeleri vermemesi nedeniyle duruşmaya çıkıp elindeki belgeleri sunamadı.
Evinin elinden alınmasıyla karşı karşıya kalan Oruntalı, yetkililerden bu soruna çözüm bulmasını bekliyor.

Varış: İlgili daire 9 yılda hiçbir işlem yapmadı
Araziyi ilk olarak satın alan Tokay Varış, Alper Oruntalı’nın ekonomik sorunlar yaşaması nedeniyle evinin yanındaki alanı satmak istediğini ve müşteri aramaya başladığını anlattı. Tokay Varış, evine müşteri bulmayınca Oruntalı’nın kendisine giderek arazisini satın almasını istediğini ifade etti. Varış, hiç pazarlık yapmadan bu alanı satın aldığını ve Oruntalı’yı da evini bu satılan alandan çıkardığını bildirmesi için Toprak Komisyonu’na gitmesi konusunda uyardığını anlattı. Varış, Toprak Komisyonu’ndan gerekli belgeleri aldığını söyleyerek, “Ancak 9 yıldadır Tapu Dairesi’nde işlenmedi ve şimdi Alper evsiz kalmakla karşı karşıya kaldı” dedi.

Oruntalı: Çadırda mı kalayım

Evinin yıkılması gündeme gelen Alper Oruntalı ise “Devletin hatasının bedelini ben mi ödeyeceğim. Çadırda mı kalayım” diyerek isyan etti. Oruntalı, evinin içerisinde bulunduğu alanı satmadığına vurgu yaparak şu şekilde konuştu:
“35 yıldır bu evde yaşıyorum. Komşularım da biliyor. Ancak Tapu Dairesi’ndeki belgeler burada ev olduğunu dahi göstermiyor. Ben bu evi sattığımda Toprak Komisyonu’na evimin içinde bulunduğu alanın satılmadığını bildirdim. Gerekli ölçüleri aldılar. Bana belge verdiler. Ancak Tapu Dairesi’nde böyle görünmüyor. Mahkeme kağıtları ise elime ulaşmadı. Yıkım emri çıktığında öğrendim. Ne yapayım çadır damı yaşayım.”

Arsayı ilk satın alan kişi olan Tokay Varış, bu arsayı satın aldıktan sonra Alper Oruntalı’nın evsiz kalmaması için, arazinin evin bulunduğu bölümünü ona bıraktığını ve gereken işlemleri de yaptıklarını söyledi