Kıbrıs

“Devletin Alevisi olmayacağız”


Duygu ALAN

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eş Başkanı Tuncer Özbahadır, dernek adına Meclis önünde dün bir basın açıklaması yaparak Türkiye’de Cem Evleri’ne yapılan saldırıları kınadı.
Özbahadır, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini “İki yüzlü” siyaset yapmakla suçladı.
Tuncer Özbahadır’ın basın açıklamasının ardından dernek üyeleri, “Elinizi, dilinizi inancımızdan, Cem evlerimizden çekin” diye slogan attı.
Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin protestosu olaysız şekilde sona erdi.“İkiyüzlü siyasetçiliği kabul etmeyeceğiz”
Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eş Başkanı Tuncer Özbahadır, dernek adına yaptığı basın açıklamasında Pazar günü öğleden itibaren Gazi Cem Evi’nin abluka altına alınarak gaz bombaları ile saldırıya uğradığını, saldırıda gerçek mermi kullanıldığını ve 7 kişinin yaralandığını kaydetti.
“Suriye politikalarında iflas eden sistemi, Türkiye’yi ayrımcı-ötekileştirici provakatif yaklaşım uygulayarak Türkiye halklarını iç savaşa doğru sürükleme hevesindedir” diyen Özbahadır, Ankara katliamının Suriye’ye savaş açmak için yaratılan senaryonun bir parçası olduğunu iddia etti.
Açıklamada, “Toplum mühendisliği ile Türkiye halklarını ayrıştırarak dizayn etmeye çalışan sistem, kendi Alevisini yaratma girişimleri doğrultusunda, Başbakanlığa bağlı, Alevi Dairesi oluşturma, genel bütçeden pay aktarma, dedelere maaş bağlamayı gündeme getirmektedir. Fakat bu proje toplumsal rıza ilkesine uygun yapılmamaktadır. Ciddiyetten yoksun bir yaklaşımla Alevi toplumunu kurnaz siyasetçilikle yalnızlaştırılmaktadır. Korku alemi yaratarak kendi istedi biat çizgisine çekmek istemektedir. Bu kurnaz siyasetçiliği iyi tanıyoruz. Kurumlarımıza ve toplumumuza sesleniyoruz; bizler adına alınacak karar biz Alevi kurumları, ocakları ve Alevi toplumunun rıza ve ortak kararları ile alınmalıdır. Eksik ise bizim eksiğimizdir. Onu tamam etmek bizlerin sorumluluğu ve görevidir. Bizlerin rızası dışında verilecek hiçbir kararı ve ikiyüzlü siyasetçiliği kabul etmeyeceğimizi deklere ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Devletin Alevisi yaratılmaya çalışılıyor”
Derneğin Eş Başkanı Tuncer Özbahadır, “daha iki gün önce ikiyüzlü siyasetin bir oyunu kurumlarımızdan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi’nde uygulanmıştır” diyerek “Kurumumuzu sadece ziyaret edeceğini söyleyen Başbakan toplumumuzun hoşgörüsünü kullanarak Devletin Alevisi yaratma kurnazlığının bir zuhuru olan politika izlemiş, kurumumuzu toplumuna ve muhasip kurumlara mahçup etmiştir. Kurum yöneticileri ve Dedesini toplumun barış ve iyi niyet duygularını kendi iki yüzlü siyasetine alet etmiştir” diye konuştu.
Özbahadır, “Kurumumuzun bu konuda toplumumuza ve bizlere uygun zamanda gerekli açıklamayı yapacağına inancımızla doğru özeleştirilerini bekliyoruz. Ayrıca bir çelişki göstergesi olarak Erzincan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube yöneticileri ve üyelerine onlarca yıl hapis cezası verdiren akıl ikiyüzlü siyasetin ta kendisidir” dedi.

“İktidarın yaklaşımı toplumumuz tarafından doğru okunmalıdır”
Tuncer Özbahadır, ayrıca şunları söyledi: “Suruç, Cizre, Silopi’de yapılan katliama karşı, demokratik tepki eylemi gerçekleştiren demokratik kitle örgütlerinin eylemine provakatif ve hedef gözetilerek Alevi ibadethanelerinden olan Gazi Cem Evi’nin ve diğer inanç kurumlarımızın marjinalleştirilmesi politikasının bir yansıması olarak bir saldırı, katliam provası batıda Alevi mahallelerinde de uygulanmak istenmektedir. Bunun örneği olarak Günay Özarslan cenaze erkanında izlenen baskı ile kurumlarımızı terör yuvası gibi göstererek hedef haline getirmektedir. Lakin en demokratik eyleme bile tahammülsüz yaklaşarak, yaşam alanlarımızı gaza boğan, zehirli gazlar kullanan iktidarın yaklaşımı toplumumuz tarafından doğru okunmalıdır. Kurumlarımızın yaklaşımları iktidarın Alevi yaşam alanlarına karşı katliamcı, baskıcı politikalarını çözümlemeli, muhasip kitle örgütlerine vicdanlı bir gelecek perspektifi ile bakmalıdır. Ne hak ile hak söyleyeni çözümlemelidir.”

“Gazi Cem Evi üzerindeki abluka derhal kaldırılmalı”
Hızır cemi esnasında polis tarafından cem evi bahçesine yapılan gazlı saldırıyı da ibadethanelerine yapılmış bir müdahale saydıklarını kaydeden Tuncer Özbahadır, yaşanan olayların devam etmemesi için Pazartesi günü kaymakam ile görüşmeye giden Abf Fenel Başkanı Baki Düzgün Pirin, Garip Dede Dergahı Başkanı ve Piri Celal Fırat ve Gazi Cem Evi Başkanı ve Piri Veli Gülsoy’un görüşme sonrasında cem evine dönüşte polis tarafından hedef gözetilerek plastik mermilerle saldırı düzenlendiğini bu saldırıda Dede Dergahı Başkanı ve Piri Celal Fırat’ın bacağından yaralandığını dile getirdi.
Özbahadır, “Pirlerimizin bu iyi niyet girişimine saldırı ile karşılık veren zihniyet Gazi Cem Evi özelinde yaratılmak istenen Alevi hareketinin direncini kırma ve biat ettirme çabasındadır. Ayrıca gündüz pirimizi hedef gözeterek saldıran zihniyet demokratik hakkını kullanan üç gencimizi ikisi ağır yaralı olmak üzere gerçek kurşun ile yaralamıştır” dedi.
“Bu zulüm yaklaşımı kabul edilemez” diyen Tuncer Özbahadır, Gazi Cem Evi üzerindeki ablukanın inanç özgürlüklerini kısıtlaması nedeni ile derhal kaldırılmasını talep ettiklerini açıkladı.

“Kürt halkının Artvin halkının yanındayız”
Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eş Başkanı Tuncer Özbahadır, “Bütün dünya bilsin ki Alevilik kadim bir yoldur. Binlerce yıldır hiçbir krallık, devlet, ordu ve güç Alevileri yolundan ve erkanından saptıramamıştır. Yezit’e biat etmemiştir. Alevilik sevgi üzerine kurulmuş bir yol olduğu gibi aynı zamanda ölümü yaşamın bir parçası bilen  Hallacı Mansur, Baba İlyas, Şeyh Bedreddin, babek, Börklüce ve Pir Sultanların direniş kültürüyle beslenen bir anlayışa sahiptir. Biz Aleviler, doğanın katledilmesine ve doğal dengenin bozulmasına karşıyız. Rant uğruna doğanın katledilmesini istemiyoruz. Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Cizre’de, Surda, Gazi’de özgürlük ve yaşam için mücadele eden Kürt halkıyla bir arada olduğu gibi bugün de yaşam için doğanın talanını önlemek için, mücadele veren Artvin halkının yanındadır. Yol yakınken ülkeyi iktidar uğruna kaosa sürüklemekten vazgeçip barış ortamı sağlamaya davet ediyoruz” dedi.Başa dön tuşu