Destek büyüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Destek büyüyor

Destek büyüyor

Bozat: “8 aydır emeğimizin karşılığı maaşlarımızın zamanında ödenmesi, yasal zorunluluk olan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarımızın yapılması için mücadele ediyoruz…”

Bıçaklı: “Kendi partisi tarafından istemeyen ülkeyi yönetemez… Erken genel seçimde UBP önce sandıkta silinecek…”


Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın, “maaşların ödenmemesi, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmaması’” nedeniyle, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nde sürdürdüğü mücadeleye destek veren 18 sendika, 5 sivil toplum örgütü ile 5 siyasi parti dün akşam Lefkoşa Atatürk (Dikilitaş) Meydanı’nda miting düzenledi. Eyleme yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
Miting korteji saat 18.00’de LTB önünden hareket ederek, Atatürk Meydanı’na geldi.
Hiçbir siyasi partinin bayrak ve flamasının yer almadığı mitinge, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Türk-Sen, Dev-İş, Koop-Sen, El-Sen, Tel-Sen, Çağ-Sen, Basın-Sen, DAÜ-Sen, DAÜ-BİR-SEN, Güç-Sen, Tıp-İş, Emek-İş, Devrimci Genel-İş, Mağusa Türk Genel-İş, Petrol-İş, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Taşeronlar Birliği, Zeytinyağı Üreticileri, Baraka, Barikat, CTP-BG, TDP, YKP, BKP ve KSP destek verdi.
Kalabalık eylemcilerin katıldığı mitinge destek veren örgüt temsilcileri, sahneye çıkarak topluca mitinge gelenleri selamladı.
Türkiye’den Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri ve Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Dr. Çetin Erdolu Kamu ile Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu  da mitinge katılarak destek verdiler ve halkı selamladılar.
Selamlamaların ardından Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da alanda olduğu ve mitinge destek verdiği anons edildi. Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) öğrencileri de alana topluca gelerek eyleme destek verdi.
BES Başkanı Savaş Bozat ile eyleme destek veren tüm örgütler adına Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı’nın konuşmasıyla devam eden miting, sırasıyla Sol Anahtara müzik grubu; Zabit ve Arda Gündüz’ün seslendirdiği şarkı ve marşlardan oluşan mini dinletiyle tamamladı.

Bozat: “Haklarımız için mücadele ediyoruz”
BES Başkanı Savaş Bozat, 8 aydır emeklerinin karşılığı olan maaş ve ücretlerin düzenli ödenmesi; Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının düzenli yatırılması ve  yönetenlerin bu iki temel konu olmak üzere yasalara uyması için mücadele ettiklerini söyledi.
Bozat, devam eden mücadelenin ekmek ve sosyal güvenlik haklarını almaya yönelik olduğunu vurgulayarak, hedefin bunlarla birlikte, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni ve Lefkoşa’yı bugünkü duruma düşürenlerden hesap sormak olduğunu belirtti.
Savaş Bozat, “Yarından itibaren oyun bitmiştir” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın gittiğini, bugün itibarıyla da UBP’nin başının belli olmadığını savundu.
Bozat, mücadelenin uzun ve çetin olacağını ifade ederek, “Gazamız  mübarek olsun. Yalansız, talansız, emeğin ve emekçinin hakkını aldığı, alabildiği bir düzen istiyoruz” diye konuştu.
Başta Lefkoşalılar olmak üzere insanların alanlara gelmesinin UBP’nin Cemal başkanının gittiği anlamına geldiğine işaret eden Savaş Bozat, yaratılan bozuk düzenin sorumlusunun emekçiler değil bizzat başkan Cemal Bulutoğluları ve UBP olduğunu söyledi.
Kimsenin, belediye emekçilerinden çocuklarının lokmasını mafyaya yedirilmesine sesiz kalmasını beklememesi gerektiğini ifade eden Bozat,  isteklerinin Anayasa ve yasalara uygun  hareket edilmesi, yasalara uygun olarak maaşların zamanında ödenmesi, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yatırılması olduğunu yineledi.
BES Başkanı Savaş Bozat, “Biz insan gibi yaşamak istiyoruz. Maaşlarımız, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımlarınızı yatırılmasını istiyoruz. Biz Lefkoşa ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz” ifadesini kullanarak, UBP ve Cemal Bulutoğluları’nın kendilerini açlığa mahkum ettiğini ve buna razı olmayacaklarını söyledi.

“Evine dön…”
BES Başkanı Bozat’ın konuşmasını tamamlamasının ardından, belediye çalışanları tarafından oluşturulan mini koro bilinen bir şarkıyı “Evine Dön Cemal” şeklinde düzenleyerek seslendirdi.

Bıçaklı: “Siz kimsiniz be?”
Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı tüm örgütler adına yaptığı konuşmada, mitingin karanlıktan aydınlığa uzanan yolun onurlu insanları tarafından gerçekleştirildiğine işaret ederek, UBP’nin 2009’da halka yalan söyleyerek oyunu çaldığını ileri sürdü.
UBP’nin hükümet olduktan sonra da işçileri, emeklileri kandırmaya devam ettiğini; imzaladıkları protokollere  bile uymadığını savunan Bıçaklı, “UBP insanları kandırarak ülkeyi yöneteceğini zannediyor” dedi.
Arslan Bıçaklı, “BES Hükümet yasalara uysun diye grev yapıyor, bu dünyanın neresinde görüldü. Bu nasıl bir şey” diye isyan etti.
BES’in  verdiği emeğin karşılığını almak için, sosyal güvenlik yatırımlarının yapılması için grev yaptığını hatırlatan Bıçaklı, hakkını arayan belediye emekçilerinin 1 ay öncesi UBP’nin genel sekreteri, şimdinin Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu tarafından tehdit edildiğini iddia ederek “Sultan Süleyman’a bile kalmadı bu memleket  size mi kalacak. Siz kimsiniz be” şeklinde konuştu.
Bıçaklı, Başbakan İrsen Küçük için, “Kendi partisi tarafından istenmezken ülkeyi hangi yetkiyle yönetecek” sorunsu sorarak, başkalarından talimat alanların bu ülkeyi yönetemeyeceğini söyledi.
“Ülkenin yasalarla yönetildiğini söyleyen UBP Hükümeti, yasalar ortada dururken belediye çalışanlarının sosyal sigorta, İhtiyat Sandığı yatırımlarını niye yatırmadı? Her yıl en az iki kez belirlenir kuralı olan yasaya karşın asgari ücreti üç yıldır neden değiştirmediniz? Angarya çalıştırdığınız ve çalıştırmak istediğiniz belediye emekçilerine ‘suç işliyorsunuz’ diyorsunuz. Asıl suç işleyen sizlersiniz” diye sözlerini sürdüren Bıçaklı, en erken zamanda erken genel seçim çağrısı yaptı.
Bıçaklı, UBP’nin önce sandıkta temizleneceğini ardından, Lefkoşa ve adanın temizleneceği görüşünü dile getirerek konuşmasını tamamladı.

Eyleme destek veren siyasi parti ve sendika temsilcileri, kortejin önüne geçerek kol kola girdi

BES çalışanlarının eylemine yaklaşık 5 bin kişi katıldı

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar