Kıbrıs

Denktaş’tan CAS çalışanına SERT TEPKİ!CAS çalışanı 169 kişi Başbakanlık önünde eylem yaptı. Eylemde CAS çalışanları ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş arasındaki diyalog dikkat çekti. Denktaş kendisini dinlemeyen ve ağır eleştiri getiren çalışanlara konuşmaktan vazgeçti, tepkisini ağır sözlerle dile getirdi: “Uğraşamam sizinle”
DENKTAŞ, CAS ÇALIŞANINA RESTİ ÇEKTİ: CAS çalışanları eylemine, Serdar Denktaş ile çalışanlar arasındaki kavga damgasını vurdu. Denktaş, “Durdurma kağıtları sadece prosedür, sabredin” derken, bir çalışan, “Oyumuzu aldınız bizi sokağa attınız” diye bağırdı. Denktaş’ın tepkisi sert oldu: Oy vere vere öldürdünüz? Uğraşamam izinleKAŞİF: MAĞDUR ETMEMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, CAS şirketi çalışanlarını mağdur etmemek için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı. İşten durdurmaların da “İş Yasası” gereği mecburi yapıldığını belirten Kaşif, büyük ihtimalle sorunun çözüleceğini vurguladı

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti sunan Cyprus Airport Services (CAS) çalışanı 169 kişi, işten durdurmaları protesto etmek amacı ile dün Başbakanlık önünde eylem yaptı.
Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ile Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı’nın da katıldığı eyleme,  TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler de destek verdi.
CAS çalışanlarının hak aradığı protesto eyleminde Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın çalışana yönelik tavrı ise güne damgasını vurdu.
Başbakan Yardımcısı Denktaş, Başbakanlık önünde eylemcilerle yaptığı görüşme sırasında, CAS çalışanı bir kadının “Neden 16 Haziran’da alınan bir kararı çalışana seçimden sonra, yani 30 Haziran’da bildirdiniz?” sorusuna karşılık bir başka çalışanın “Çünkü amaçları oylarımızı almaktı. Oy avcısı bunlar” şeklindeki ifadeleri Denktaş’ı öfkelendirdi.
Denktaş, CAS çalışanlarına, “Zaten oy vere vere de öldürdünüz. Ehh yeter uğraşamam sizinle” dedi ve yanlarından ayrıldı.
Serdar Denktaş’ın bu sözleri, eylemcilerin öfkesini ikiye katladı. Eylemciler, “Ölmek var dönmek yok”, “Meclis özelleşsin”, “Birlik mücadele dayanışma”, “Serdar Denktaş istifa” şeklinde slogan attı.
Öte yandan Başbakanlık önünde eylem devam ederken Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) ve Hava-Sen başkanları eylem sırasında kendilerini görüşmeye çağıran Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.

Denktaş: Yeni ortak bulamazsak işimiz zor
Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Başbakanlık önünde eylem yapan CAS çalışanlarıyla bir araya geldi.
Denktaş, eylemcilerle yaptığı görüşmede CAS’ın HAVAŞ hisselerini devralacaklarını ve süratle yeni bir şirket kuracaklarını belirtti.
Denktaş, “Bu hafta süratle yeni bir ortak bulunup yeni şirket kurulmazsa işlerimiz zor” dedi.
Serdar Denktaş, bu ayki personel maaşlarının ödeneceğini, ama ilerde maaşların ne olacağını söyleyecek durumda olmadığını, şirketin durumu ile tam bilgisinin olmadığını kaydetti.

“Suçlu CAS Genel Müdürü”
CAS’ın bugünkü duruma gelmesinde daha önce basına yaptığı açıklamada CAS çalışanlarını sorumlu tutan Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş, dün ise CAS Genel Müdürü’nü suçladı.
Denktaş, çalışanlarla yaptığı görüşmede, “CAS’ın bugünkü duruma gelmesinde suçlu CAS Genel Müdürüdür. Genel müdüre THY’nin, geçen yıldan beridir eksiklikler konusunda ihtarda bulundu, ancak bu durumdan hükümetin haberi olmadı. Haberimiz olduğunda da bu konuda bilgi istedik. Aldığımız cevap ise ‘KTHY’den CAS’a gelen personel diğer arkadaşları devlette otururken kendileri güneşte çalışır, bu şirketin kapanması halinde kendilerinin de devlete geçeceklerini düşündükleri’ şeklinde oldu” dedi.

“CAS çalışanlarının devlete alınması söz konusu değil”
Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, CAS çalışanlarının devlete alınmasının söz konusu bile olmadığını kaydederek “Böyle bir şey olamaz. Çünkü ortada özelleştirme değil, batmış iflas etmiş bir şirket vardır. CAS personeli bunu aklında tutsun” diye konuştu.
Denktaş, şu anda yapılmak istenilenin, HAVAŞ hisselerinin satın alınarak, ana sözleşmenin ve genel müdürün yetkilerinin ortadan kalkması olduğunu, bunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini, genel müdürden hesap sorulup sorulamayacağını öğreneceğini anlattı.

“Kararı parti verecek”
Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, toplantıya katılmadan basın mensuplarından gelen “istifa ettiğiniz yönünde haberler var” sorusuna, ise “kararı parti meclisi verecek” diye cevap verdi.

Öfke tırmandı
Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Başbakanlık önünde eylemcilerle yaptığı görüşme sırasında, CAS çalışanı bir kadının “Neden 16 Haziran’da alınan bir kararı çalışana seçimden sonra yani 30 Haziran’da bildirdiniz?” sorusuna karşılık bir başka çalışanın “Çünkü amaçları oylarımızı almaktı. Oy avcısı bunlar” şeklindeki ifadeleri Denktaş’ı öfkelendirdi.
Başbakan Yardımcısı Denktaş, CAS çalışanlarına tepkisini, “Zaten oy vere vere de öldürdünüz. Ehh yeter, uğraşamam sizinle” diyerek gösterdi. Serdar Denktaş’ın bu sözleri, eylemcilerin öfkesini ikiye katladı.
Denktaş, bu arada Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak üzere Başbakanlık binasına girdi.

***
Kaşif: Çalışanı mağdur etmemek için çalışıyoruz

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, CAS şirketi çalışanlarını mağdur etmemek için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı.
Kaşif, Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak amacıyla geldiği Başbakanlık önünde, eylem yapan CAS çalışanları ile bir araya geldi.
Kaşif, çalışanlarla sohbet etti ve mağduriyetlerini gidermek için çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Ahmet Kaşif, CAS şirketinin tasfiye halindeki KTHY’nin bir kuruluşu olduğunu, HAVAŞ’ın da bu kuruluşta ortaklığı olduğunu ifade etti.
HAVAŞ’ın CAS’ta hisselerini devretmek için bazı şartlar ileri sürdüğünü kaydeden Kaşif, bu şartları Bakanlar Kurulu’nda görüşeceklerini ve bu hisseleri devralarak kuracakları yeni bir şirketle yola devam edeceklerini söyledi.
Kaşif, çalışanları mağdur etmemek adına üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, büyük ihtimalle sorunun çözüleceğini kaydetti.
Kaşif, işten durdurmaların ise “İş Yasası” gereği mecburi yapıldığını belirtti.

***
Bıçaklı: 10 gün içinde sorun çözülecek diye taahhüt verildi

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı ve Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile yaptığı görüşme sonrasında çalışanlara ve basına açıklama yaptı.
Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, açıklamasında, seçimden önce hükümete gelen partilerin Özelleştirme Yasası, Ercan Havalimanı, Özerkleştirme gibi konularda adım atılacağını söylediklerini ancak hükümet koltuklarına oturduktan sonra hiçbir adım atılmadığını ileri sürdü.
Aslan Bıçaklı, “Başbakan ile görüştük. Bizden 10 gün süre istedi. 10 gün içinde sorun çözülecek diye bize taahhüt verildi, çözülmezse bu işin 11. günü de var” dedi.
Türk-Sen Başkanı Aslan Bıçaklı, CAS çalışanlarına ayrıca ödenekli izin kağıdı verileceğini söyledi.

Atakan: Bu yoldan zaferle döneceğiz
Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ise Başbakanın 10 gün süre istediğini, olumlu netice alınacağını söylediğini, ancak hemen 10 günde olumlu sonuç beklemediklerini ifade ederek, Bakanlar Kurulu’nda çözüm istediklerini kaydetti.
Atakan, çalışanlara, “Kenetlenecek ve yolumuza devam edeceğiz, bu yoldan zaferle döneceğiz” dedi.

Başa dön tuşu