Deniz Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin açıklama

20 Ekim 2017 Cuma | 09:12
deniz-baykal

Deniz Baykal’ın durumunda az da olsa iyileşme görüldüğü belirtildi. Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin açıklama yapan AÜ Rektörü İbiş, son 24 saatte ödem ve kanamada gerileme olduğunu söyledi ve “Bunlar bizi umutlandıran bulgular” dedi.

Eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’ndeki tedavisi sürüyor. 

Sabah 08.45 sıralarında Baykal’ın yeniden beyin tomografisi çekildi.

Çıkan sonuçların dün akşam çekilen tomografi sonuçlarına göre daha iyi olduğu belirtildi ve “bebek adımları ile” bir iyileşmenin söz konusu olduğu ifade edildi.

Doktarların saat 12.45’te yaptığı değerlendirme toplantısında tomografi değerlendirildi.

Toplantının ardından Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Baykal’ın durumunda kötüye gidiş olmadığını ve son 24 saatteki bulguların kendilerini umutlandırdığını söyleyen İbiş şunları kaydetti:

“Bu 72 saatin önemli ve kritik olduğunu söyledik. Komplikasyonlar olabileceğini söylemiştik. Bunların başında kanama ve ödemin olabileceğini belirtmiştik. Bu süreçte en üst düzeyde bunları yaşadık. Ancak son 24 saatte bu bulgularda bir ilerleme olmadığını gerileme olduğunu paylaşmak istiyorum. Bu ekibimizin zamanında yaptığı gerekli müdahalelerle bu sonuçlar ortaya çıktı. Elbette ki ciddiyetini koruyor. Ancak kötüye gidiş yok. Yaşamsal bulgular iyi, nörolojik bulgularında iyiye gidiş var. Düne göre daha iyi durumda. Tomografi bulguları dünkülere göre daha iyi. Bunlar bizim umudumuzu yükselten bulgular. Bizi umutlandıracak olumlu bulguları elde ediyoruz. Uyutulma işlemi devam ediyor. Beynin kendisini koruyabilmesi için bu çok önemli. Cihazlı solunum desteği de devam ediyor. Beynin korunma tedavisi uygulaması devam ediyor.”

“GELİŞMELER OLUMLU”

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan bir açıklama geldi. Demircan, “Uyutulmaya devam ediyor, beynin istirahat ettirilmesi için. Şu anda gelişmeler olumlu” dedi.

HAYATİ RİSK DEVAM EDİYOR

Ancak Baykal’ın, durumundaki bu iyileşmeye rağmen, hayati riskinin halen devam ettiği belirtiliyor.

ZİYARETÇİ KABUL EDİLMİYOR

Tedavisine uyutularak devam edilen Baykal’ı ziyaret için çok sayıda kişi hastaneye geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hastaneye gelerek Baykal’ın ailesine geçmiş olsun dileklerinde bulunduktan sonra doktorlarından bilgi aldı. Hastaneye gelen ziyaretçilerin Baykal ile görüşmesine izin verilmiyor.

Pazartesi sabahı rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Baykal’ın beyne giden ana damarında tıkanıklık tespit edilmişti. Boyundan anjio yapılan Baykal, görülen ödem ve kanama üzerine iki ameliyat daha geçirmişti.