Değişen statüler açıklandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
FutbolSpor

Değişen statüler açıklandı

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından 28.07.2016 tarihli toplantıyla yeniden düzenlenen statülerle ilgili olarak düzenlenen madde hükümleri yayınlandı.


Düzenlenen madde hükümleri şu şekilde;

2016-2017 Sezonu Süper Lig Statüsü:

MADDE 2 – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

(1) Kulüpler, toplam (4) yabancı uyruklu futbolcu profesyonel yabancı uyruklu futbolcu sözleşmesi imzalayabilirler. Ancak, 4 yabancı uyruklu futbolcularından en az bir tanesi Kıbrıs doğumlu Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.

 (2) Tüm alt-yapı ligi kategorilerinde, takımının o günkü “Müsabaka İsim Listesine” (Maç varakası) yazılan ve yine ayni gün oynanacak olan ayni takımın “A” takım “Müsabaka İsim Listesin”de yer alacak olan futbolcular için, azami 3 futbolcu yazılabilir.

 (3) Kulüplerin, müsabakanın oynanacağı tarihte, 18 kişilik müsabaka isim listesinde 01 Ocak 1995 ve sonrası doğumlu en az 3 (üç) futbolcuyu bulundurmaları zorunludur. Bu zorunluluk kapsamında olan futbolcular, fiilen maç başlamadan ve müsabaka tamamlanıncaya kadar sair sebepler hariç hazır olmak zorundadır. Uymayan kulüpler için, Disiplin Talimatı (Oyuncu Kriterlerine Uymama) cezası uygulanır.

 (4) Müsabakanın oynanacağı tarihte, 01 Ocak 1995 ve sonrası doğumlu futbolculardan biri ve/veya bir kaçı toplamda en az 45 dakika süre almak zorundadır. Yine bu kurala uymayanlar kulüpler hakkında, Müsabaka Talimatı (PUAN SİLİNMESİ, LİGDEN ÇIKARILMA ve ALT KÜMEYE İNDİRME) maddesi uygulanır.

2016-2017 Sezonu Kıbrıs Kupası Statüsü:

MADDE 1 – KUPANIN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI

(2) Kupaya, 2016-2017 Sezonunda Süper Lig’de yer alan 16 takım, 1.Lig Gruplarında ligin ilk devresi kabul edilen haftanın tamamlanmasıyla gruplarında ilk 8 takım arasına giren ve/veya tamamlayan takımların yer alacağı toplam 32 (otuz iki) takım katılır.

MADDE 2 – MÜSABAKA SİSTEMİ

A – Birinci Eleme Turu (32 Takım)

(1) Birinci Eleme Turu müsabakaları, bu statünün 1. Maddesinin 2.inci fıkrasının belirtilen 32 takım arasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

(2) Tek maç eleme usulüne göre oynanan müsabakada 90 dakika sonunda skorda eşitlik olması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmalarda da eşitliğin bozulmaması halinde tur atlayan takım seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.

Süper Lig takımları (16 takım) kura çekimine seri başı olarak katılır ve (EK 1)’de belirtilen 1’den 16’ya belirtilen numaralara kura çekimiyle yerleşirler. Yine, Seri başı olmayan takımlar ayni kura çekilişinde A’dan P’ye kura çekilişi sonucunda yerleşirler.

(3) Seri başı takımlar, kura çekilişini puan durumundaki sıraya göre çekerler. Diğer takımlar ise alfabetik sıraya göre kura çekimini yaparlar.

B – İkinci Eleme Turu (Son 16 Takım)

(1) İkinci Eleme Turu müsabakaları, Birinci Eleme Turunda tur atlayan 16 takım arasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

(5) Müsabakalar sonunda tur atlayan takımlar “Son 8” takım olarak “Çeyrek Final Turu”na katılma hakkı elde eder.

2016-2017 Sezonu A2 Ligleri Statüsü:

Madde 9 – OYUNCULARIN UYGUNLUĞU

  1. c) A2 Ligleri devam ederken, KTFF tarafından açılan U15 Ligine katılan kulüplerin lisanslı futbolcusu, U15 Ligi müsabakası listesinde ismi yazılmış olması halinde, o sezon için A2 Liglerindeki hiçbir karşılaşmaya çıkamaz.

A2 LİGLERİ TESCİL VE LİSANS İŞLEMLERİ:

  1. A) 2016-2017 Sezonu için, A2 Ligleri müsabakalarına, 01 Ocak 1997 ve sonrası yıllarda doğmuş olanlar katılabilir.

2016-2017 sezonu Ahmed Sami Topcan Kupası Statüsü:

Madde 2 – MÜSABAKA SİSTEMİ

1) A2 Süper Lig şampiyonu bu kupa direk finalist olarak katılır ve final karşılaşmasında ev sahibi addolunur.

2) Diğer finalist takım, A2 1.Lig Gruplarında şampiyon olan takımlar arasında tek maç eleme usulüyle oynanacak karşılaşma sonucunda kazanan takım olur.

3) Bu kupadaki müsabakalar, final formatına göre 45’er dakika olarak 2 devre olarak oynanır, normal sürenin beraberlik ile tamamlanması halinde, galip takım seri penaltı atışları ile belirlenir.

4) Ahmed Sami Topcan Kupası müsabakasında tüm KTFF Talimatları, A2 Liglerinde uygulanan A2 Ligleri Statüsü kuralları, Uluslararası Oyun Kuralları ve KTFF Disiplin Kurulu tarafından verilmiş olan tüm cezalar uygulanır. 4 Sarı kart cezalısı uygulaması bu karşılaşmada uygulanmaz.

5) A2 Süper Lig şampiyonu finalist takım ile, A2 1.Lig Grupları takımları arasında oynanan karşılaşmada galip gelen takım arasında oynanacak olan final karşılaşmasında galip gelecek takım AST Kupası şampiyonu olur.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar