Ekonomi

Değirmencioğlu’nun günlük ekonomi yorumu!


ABD’de Cuma açıklanan çekirdek TÜFE enflasyon verisi ve Yellen’in konuşması doları destekledi EUR/USD paritesi 1,1050 seviyesinin altında gecelik kapanış yaşamasına dikkat çekmek istiyoruz

 

ABD ve Londra piyasalarının kapalı olduğu günde işlem hacminin göreceli olarak düşük kalmasını bekliyoruz

 

 Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Türk Lirası açısından son dönemlerin ilginç bir hal aldığını görüyoruz. Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, FED’in eski başkın Bernanke’nin tahvil alım programında azaltmaya gidiyoruz açıklamasını yaptığı Mayıs 2013 ayına nazaran Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel bir değer kaybı yaşarken, 2015 yılbaşı ile 1 Mayıs arasında ise Türk Lirası siyasi endişelerin ışığında değer kaybında birinci sırada olduğunu görüyoruz. 1 Mayıs ile Cuma günü arasında ise Türk Lirası’nın dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olduğunu not etmek gerkiyor.

Kaynak: Reuters

 

Yukardaki tablodan da görüleceği üzere, Türk Lirası’nın dolar karşısında değerine geniş bir çerçeveden bakmaya çalıştık. Hatırlanacağı üzere seneye iyi bir başlangıç yapıp siyasi endişelerin gölgesinde Mayıs başına kadar değer kaybı sırasında birinci sırada olan Türk Lirası, Mayıs başında yapılan seçim anketlerinin ışığında ve özellikle seçim ardından istikrarlı tablonun devam edeceğinin ön plana çıkması ile pozitif ayrıştığı ve dolar karşısında en çok değer kazan para birimi olduğunu söylemiştik. Bu bağlamda, geride bıraktığımız hafta, açıklanan yeni anketlerin hafif de olsa AKP’nin oylarında gerileme olduğuna ve bunun da seçim ardından siyasi belirsizlik yada koalisyon ihtimalini gündeme taşıması ile ciddi anlamda pozitif ayrışan Türk Lirası ve Borsa İstanbul 100 endeksi, geride bıraktığımız haftanın ortasıdan itibaren kısmen satış baskısı veya kar satışları ile haftayı tamamladı. Olumlu havanın yardımı ile Mayıs ortasında 2,70’li seviyelerden hızla gerileyerek 2,56 seviyesine kadar gevşeyen USD/TL kuru, geride bıraktığımız hafta doların da değer kazanımlarını artırması ile % 1 değer kaybederek 2,60 seviyelerinden haftayı tamamladı. Borsa cephesinde de iyimser hava ile Mayıs ortasında 90bin seviyesine yaklaşan BIST100 endeksi, Cuma gününü 85,800 puan seviyesinden tamaladı.

 

FED’den normalleşme sürecinin devamı olarak Haziran ayında beklenen ilk faiz artışının açıklanan tutanaklar ardından yılın son çeyreğine ötelenmesinin de yarattığı küresel risk iştahı, Cuma günü ABD’de açıklanan TÜFE enflasyon verisi sonrası yerini daha temkinli bir moda terk etti. Geride bıraktığımız bir kaç haftalık zaman zarfında özellikle deflasyon endişelerinin küresel olarak azalması, petrol fiyatlarında görülen normalleşme ve buna paralel Alman devlet tahvil faizlerinin % 0 düzeyinden hızla % 0,70 seviyesine yükselmesinin yarattığı iyimser hava ile EUR/USD paritesi 1,1450 seviyelerine varan bir yükseliş kaydetmişti. Dolar, Cuma günü açıklanan ve beklenenden daha iyi ABD enflasyon verilerinin FED'in bu yılın sonuna doğru faiz artışı gerçekleştirmesi için destek sağlamasının ardından, ABD devlet tahvilleri yükselirken, EUR/USD paritesi de kırılma eşiği olarak gördüğümüz 1,10 – 1,1050 seviyesindeki desteğinin altına geriledi.

 

Yeni gün başlangıcında Asya borsaları, FED Başkanı Janet Yellen'in Cuma günü gerçekleştirdiği konuşmada ekonominin beklendiği gibi iyileşme göstermesi durumunda faizlerin bu yıl artırılacağının sinyallerini vermesiyle bu sabah güne ılımlı bir başlangıç kaydederek başladığını görüyoruz. Bir iş grubuna gerçekleştirdiği konuşmada Janet Yellen ekonomik verilerin güçlenmesini beklediğini söyleyerek, ABD ekonomisinde yılın başında gerçekleşen zayıflığın kısmen "istatistiki gürültü"den kaynaklı olabileceğini belirtti. İngiltere, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde piyasaların tatilde olması nedeniyle bugün zayıf işlem hacmi ile göreceli sakin bir gün bekliyoruz.

 

Türkiye cephesinde seçimlere iki hafta kalmış olmasının getirdiği belirsizlik ve açıklanan anketler fiyat davranışını etkilemeye devam ediyor. Bu sürecin seçimlere kadar devam etmesini bekliyoruz. ABD Doları'nın küresel manada haftayı değer kazancı ile tamamlamasına rağmen TL’nin sepet bazında önemli bir değişim göstemediğini, seçimlere kadar önemli bir gelişme olmaması durumunda Türk mali piyasalarının dengeli bir eğilim kaydetme ihtimalini kuvvetli olduğuna dikkat çekmek istiyoruz.

 

Ø  EUR/USD ve Dolar Endeksi

ABD Doları (USD) endeksi, 96.45 ile Nisan ayı ortasından bu yana en yüksek düzeye ulaşırken aynı bağlamda EUR/USD paritesi de 1,0965 ile son beş haftanın en düşük seviyesine geriledi

EUR/USD paritesinde 1,1050 seviyesinin altında gecelik kapanış yaşanmadan pariteye pek bir anlam yüklememek gerektiği son dönemlerde bültenimizde sıklıka paylaşıyorduk. Ana görüşümüz, özellikle ABD ve Avrupa Merkez Bankalarının bilanço farkları nedeniyle (ABD’nin sıkı para politkasını geçiyor olması, faizin kısa bir süre sonra artacağı, Avrupa’nın ise genişleme adımına yeni başladığı, faiz artışının çok uzaklarda olması nedeniyle…) okların dolar yönüne işaret ettiğini, senenin ikinci yarısında paritenin kademeli olarak 1 – 1,05 aralığına doğru geri çekileceği fikrinin üzerinde duruyorduk. Gerek ABD tahvil faizlerinde yükseliş, gerekse FED’in hamle yapmaya hazır olduğu toplantıların yaklaşması, gerekse Cuma günü beklentileri aşan enflasyon verisi ve şahince algılanan Yellen’in konuması ardından doların değer kazanması ile EUR Cuma günü gün içinde test ettiği 1,12 seviyesinden gerileyerek 1,1050 seviyesinin altında gecelik kapanış yaşadı. Sabah erken saatlerde 1,0965 seviyesinin test edildiğini de not edelim. Bugün piyasa katılımı tatiller nedeniyle zayıf. Kademeli olarak paritenin dolar yönünde aşağıya yönelmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bir sonraki destek seviyesi 1,0880. Yukarda ise 1,1050 seviyesi önem arzetmeye devam ediyor.

Kaynak: Reuters

 

ABD Doları (USD) endeksi, 96 seviyesinin üzerine çıkarak Nisan ayı ortasından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Kaynak: Reuters

 

İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

https://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari

 

 

Başa dön tuşu