Ekonomi

Değirmencioğlu’nun günlük ekonomi yorumu!


Piyasaların dikkati Batı’dan Doğu’ya kayıyor

Her ne kadar ana konsantrasyon Yunanistan üzerinde olsa da, Çin cephesinde yaşanan çöküş endişeleri tırmandırıyor

Öte yandan yanıbaşımızda Suriye sıkıntısı, içerde ise Hükümet kurma çalışmaları takip ediliyor

AB Liderleri’nin Yunanistan’a vedikleri süre Pazar günü doluyor

Akşam açıklanan FED tutanaklarında Yunanistan ve Çin endişlerine yer ayrıldığını, faiz artırımı için güçlü ifadelerin olmadığını not etmek gerekiyor

FED tutanakları ardından sabah saatlerinde iyimser bir başlangıç görüyoruz

 

Ø  Çin borsasında düşüş korkutmaya başladı

 

Son bir sene içinde % 150 oranında değer kazan Çin borsası, son 1 aylık zaman diliminde adeta balon patlarcasına % 30 gerileme kaydetti. Önceki gün % 8’in üzerinde gün için değer kaybı yaşayan Çin borsası ister istemez dikkatlerin Batı’dan Doğu’ya çevrilmesine neden oldu. Borsadaki çöküş ardından birçok şirket tahtasını işlemlere kapattı. Hatırlanacağı üzere, özellikle, 2008 Lehman Brothers krizinden sonra düşün dünya talebinde görülen düşüşe paralel Çin’in büyümesi de yavaşlamış, Çin’li otoriteler ise iç talebi canlandırmak adına bir çok önlem almışlardı. Tüketim alışkanlıkları zayıf olan Çin halkı, içerde yapılan yatırımların atıl kalması sonrasında yapısal bir çöküşün içine girdi. Son yıllarda liberalizasyon çalışmalarına paralel Çin borsasının yabancı yatırımcılara açılması ile aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, özellikle son bir yıllık dönem zarfında % 150 civarında yükseliş yaşayan borsa, reel sektörde işlerin yolunda gitmediği yönünde artan raporlar ve bu bağlamda balon tartışmalarına paralel borsada son 3 haftalık zaman diliminde çöküş başladı. Dün akşam takip ettiğim ekonomi programında TEB Stratejisti Işık Ökte, Çin borsasında yaşanan çöküşün 2 trilyon dolar olduğunu söyledi. Türkiye’nin GSYIH’nın 800 milyar dolar olduğu düşünülürse, çöküşün ne denli büyük olduğu anlaşılıyor. HSBC Stratejisit Fatih Keresteci’de, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yaşanan bu vahim tablonun yavaş yavaş dünyanın geri kalanına sirayet etmesi kaçınılmaz olacağına dünkü raporunda yer verdiğini görüyoruz.

Kaynak: Reuters

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

Dün akşam piyasaların konsantrasyonu 16-17 Haziran tarihlerinde düzenlenen FED FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısının tutanaklarına çevrildi. ABD Merkez Bankası'nın (FED) Haziran ayı toplantı tutanaklarında Yunanistan borç krizi ve Çin borsasındaki çöküşe dikkat çekildiğini görüyoruz. Piyasaların ilgi noktası olan faiz konusunda ise FED üyelerinin faizleri artırmak için ekonomik aktivitenin daha fazla güçlenmesi için ilave kanıta ihtiyaç duydukları gerçeği bir kez daha ön plana çıktı. FOMC tutanaklarında FED üyelerinin, isithdam piyasasındaki gelişmeleri olumlu karşılamakla birlikte enflasyon cephesinden gelen verilerin henüz tutarlı olmaması nedeniyle biraz daha bekleme taraftarı olduğunu, öte yandan Çin ve Yunanistan cephesinde devam eden belirsiz sürecin de yakından takip edilmesi gerektiği görüşü ön plana çıkarken, bazı üyelerin ise faiz artırımın savunduğunu da görüyoruz. Her ne kadar Yunanistan cephesinden gelen temerrüd haberi veya Çin borsasında son haftalarda ivmelenen düşüşden öncesine ait bir veri setini tartışıyor olsak da, Yunansitan’dan daha fazla dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de görülecek daha büyük bir çöküş, ister istemez riskten kaçısı destekleyebileceği gibi FED’in de bu kırılgan dönemde faiz artırma heyecanını başka bir bahara öteleyebilir. Bu meyanda dün akşam açıklanan tutanaklar, büyük ihtimalle faiz artırımının Eylül ayında da pas geçileceğine işaret etmek suretiyle sabah saatlerinde küresel piyasalarda iyimser havayı desteklemiş.

Türk mali piyasalarında ise son günlerde iyimser havanın ağır bastığını söylemek gerekiyor. Türkiye ile aynı kulvarda koşan Brezilya, Rusya, Güney Afrika gibi para birimleri son günlerde satış baskısına maruz kalırken, içerde ise hükümetin halen daha kurulabileceğine yönelik iyimser beklentilerin TL ve TL cinsi yatırım araçlarını destekledeğini görüyoruz. Her ne kadar dün gün içinde Çin endişeleri ile USD/TL kuru 2,70 seviyesine varan bir yükseliş kaydetse de, yeniden 2,68 seviyelerine gevşeyebildi. Benzer bir şekilde dün borsa istanbul günü % 1,5 değer kaybı ile tamamlasa da, son günlerde dirençli kalmayı başardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan Çin endişlerinin yarattığı risk off (riskten kaçınma) moduna paralel petrol fiyatlarının da 64 dolar seviyesinden 55 dolara seviyesine gerilemesi, Türkiye açısından pozitif bir gelişme olarak not edilmelidir. Türkiye'nin bu fırsattan yararlanabilmesi için elbette uzun bir süredir seçimlerle ivme kaybeden ekonomisini hızlıca ayağa kaldıracak, güven tehsis edecek bir hükümete ihtiyacı var. Bu bağlamda, her ne kadar son günlerde az ihtimal verilse de, olası bir büyük koalisyon bağlamında AKP-CHP koalisyonu USD/TL kurunda var olan spekülatif atağın önünü kesmek suretiyle 2,56’lı seviyelere kadar geri çekilme yaratabileceği düşünüyoruz (böyle bir gerçekleşme borsa cephesini de 88bin seviyelerine itebilir). Elbette Türkiye’nin hükümetsiz kalmaması öncelik olsa da, olası bir AKP-MHP koalisyonun yaratacağı olumlu etkinin daha sığ kalacağını ve piyasaların koalisyonun geleceğini devamlı tartışacağını düşünüyoruz. Sürecin uzaması durumunda ise Türkiye’yi yeniden bir seçimin beklemesi ister istemez fiyat davranışı üzerinde ciddi bir bozulma yaratabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Yunanistan cephesinde ise artık kritik bir sürece girildi. Haftasonu yapılan gövde gösterisi tarzında referandum ardından Pazar günü düzenlenecek Liderler zirvesinde ya bir anlaşma çıkacak ya da Grexit gerçekleşecek. Grexit’in de adını artık koymak gerekiyor. Yunansitan’ın AB içinde kalıp tıpkı İngiltere gibi kendi parasını basacağını, bu bağlamda ciddi bir devalüasyon ve ciddi bir acı reçete ile kendi yoluna döneceğini düşünüyoruz. Yine de klasik Avrupa hastalığı bağlamında piyasalar olası bir son dakika anlaşmasına prim veriyorlar keza FED tutanakları ve haftasonu heyecanı ile EUR/USD paritesi sabah saatlerinde 1,11 seviyesinin üzerine yükseldi.

Bugün sabah saatlerinde göreceli olarak iyimser bir piyasa başlangıcı görüyoruz. Asya borsalarında alımların eşliğinde hakim renk yeşil. Çin borsası haftalardır süren sert satış baskısı ardından bültenimizi yazdığmız sabah erken saatlerde % 6,3 yukarda işlem görüyor. Her ne kadar önemli bir gündem maddesi teşkil etmese de, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz toplantısı göz ucuyla takip edilecektir.

İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

https://www.iktisatbank.com/doviz-kurlariEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı