Ekonomi

Değirmencioğlu’nun günlük ekonomi yorumu!
Zayıf açıklanan ABD verileri ardından faiz artırım beklentisi 2016 Ocak ayına ötelenmişe benziyor

Hal böyle olunca küresel piyasalarda yıl sonu rallisinin yaşanmaya başladığı yönünde sinyaller alıyoruz

Türk Lirası ve Türk Lirası cinsi yatırım araçlarının da söz konusu iyimserlikten makul ölçüde faydalandığını söyleyebiliriz

TL’de kalıcı değerlenmenin yaşanması için 1 Kasım seçimlerinden makul, uzun süreli ve ekonomiye odaklı bir hükümet modeli çıkması gerekiyor

Böylesi bir durumda USD/TL kurunda ilk etapta 2,7750 seviyesi ve belki devamında daha da aşağıların gündeme gelebileceğini düşünüyoruz

USD/TL kuru dün 2,88 seviyesinin altını test etti. Risk azaltmak isteyen yatırımcılar için 2,86 – 2,89 seviyelerini alım yönünde kollanabilir

 

Ø  Piyasa Özeti ve Yorumu

 

Dün USD/TL kuru günün ilk yarısında 2,88 seviyesinin altına sarkarak son 2 ayın en düşük seviyesini test etti. Haliyle, daha 2 hafta önce 3,07 seviyesinin üzerini test eden USD/TL kurunun bir anda sert bir şekilde aşağıya gelmesi döviz almak için bekleyen veya elinde dövizi olan yatırımcılar için endişe kaynağı oldu. Seneye düşen petrol fiyatları ile pozitif ayrışarak iyi bir başlangıç yapmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz tartışması ile patlak veren TCMB’nin kredibilite sorunu, akabinde yıl genelinde hissedilen FED’in faiz artırım beklentisi, Haziran seçimleri ile tırmanan siyasi belirsizlik ve artan güvenlik endişeleri ve belki de jeopolitik riskerin de yardımı ile Türk Lirası tarihi dip seviyelere gerilemiş; riskten kaçmak isteyen yatırımcı ise kaleme alınan negatif raporlar ve beraberinde karamsar havanın da yardımı ile dövize sığınımıştı. Dövizin son haftalarda zayıf ABD verileri ile sönen sıcak faiz artırım beklentisine paralel artan küresel risk iştahı ile geri gelmeye başlaması, özellikle 3 kur seviyesinin üzerinden döviz alan yatırımcıyı hırpalamaya başladı. Elbette döviz almayan ancak kurun yükselişi karşısında tedirgin bir şekilde bekleyen yatırımcı ise şu anda acaba nerden alsam sorusunu sormaya başladı. Bu sorunun tam olarak cevabı olmaması ile birlikte, TCMB’nin açıkladığı haftalık verilerden hareketle (bakınız grafik) bankalarda bulunan döviz tevdiat hesaplarının artmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu bağlamda gerek bireysel gerekse kurumsal müşteri kesiminin döviz taleplerinde ara ara düşüşler olsa da, genel trendin talep yönünde devam ettiğini görüyoruz. Bu bilgileri bir araya getirip harmanladığımız zaman, FED’in faiz artırımını 2016 yılına ötelediği varsayımından da hareketle, seçimlerden önce özellikle önemli bir bölge olarak gördüğümüz 2,86 – 2,89 aralığının risk azaltmak isteyen yatırımcılar tarafından alım yönlü olarak kollanabileceği düşünüyoruz. Seçimlerden sonra ise makul ve kamuoyunu görüşüne saygılı, güvenirliği olan, uzun vadeli ve en önemlisi unutulan ekonomiye odaklanacak bir hükümet modelinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması durumunda ise kur cephesinde ilk etapta 2,7750 devamında ise biraz daha aşağıya doğru sarkmalar görülebileceğimizi düşünüyoruz. Her halükarda, kur cephesinde görülecek anlamlı geri çekilmeleirn yatırımcılar tarafından alım yönünde kollanacağını düşünüyoruz. 

 

Dün EUR/USD paritesi günün ilk yarısında 1,15 seviyesini test etmesi ardından Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) sözlü de olsa müdahale ile yönünü aşağıya çevirirken, günün ikinci yarısında ise beklentilerden hafif de olsa daha iyi gelen ABD TÜFE enflasyonu ile 1,1360’lı seviyelere kadar geriledi. Paritenin yukarı gitmesi zayıf Avrupa ekonomileri ve dezenflasyon ile boğuşan Avrupa tarafından tehlike olarak görülürken, aşırı güçlü dolar da ABD cephesinden kabul görmüyor. Bu bağlamda, kısa vadeli bir yaklaşım yerine, yılsonu/başını hedefleyen bir bakış açısı ile, EUR/USD paritesinin FED’in faiz artırımı öncesinde dün de grafiksel olarak göstediğimiz üzere 1,17 seviyesinin üzerine gitmesine pek de ihtimal vermiyorum. FED’in faiz artırım sürecinin sıcak olarak yeniden ele alınması ile paritede en mantıklı geri çekilmenin ise 1,08 seviyesine doğru olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda 1,17’ye doğru harekler EUR’da USD’ye; tam tersi 1,08 – 1,10 aralığı ise USD’den EUR’ya geçmek için kollanabilek seviyeler olarak görülüyor.

 

Dün ABD’de günün ikinci yarısında açıklanan ve manşet yıllık TÜFE enflasyonunun % – 0,1 yerine % 0 olarak açıklanması ve beraberide çekirdek enflasyonun % 1,8 seviyesinen % 1,9’a yükselmesi, son günlerde ciddi şekilde hırpalanan doların bir kademe de olsa toparlanmasına neden oldu. EUR/USD paritesi dün sabah saatlerinde ECB’den Nowonty’den gelen enflasyonun yükselmesi için ek önlemler alınması gerektiği yönüde açıklamaya paralel olumlu havasını kaybetrmek suretiyle ilk etapta 1,1430 seviyesine gerilerken; beklentilerden hafif de olsa daha iyi açıklanan ABD TÜFE enflasyonu ile 1,1360 seviyelerine kadar geri çekildi. EUR’da iyimser havanın kısa vadede kesintilere uğramakla birlike devam etme ihtimali göz ardı edilmemlidir. Aşağıda 1,1265 ; yukarda ise 1,1710 seviyesi dikkatle takip edilebilir. Özellikle ECB cephesinden gelecek açıklamalar ve önümüzdeki hafta düzenlenecek toplantı yakından takip edilecektir.

 

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında ılımlı seyrin devam ettiğini görüyoruz. Asya borsaları alımlar eşliğinde yükseliş kaydederken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün görülen iyimserlik ardından bu sabah hafif de tepki satışlarının hakim olduğunu not edelim. Makroekonomik takvime baktığımızda bugün günün ilk yarısında Avrupa’da açıklanacak enflasyon verileri önemle takip edilecektir. Enflasyonun düşük gelmesi EUR üzerinde baskı kurabilir. Günün ikinci yarısında ise ABD’de açıklanacak sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve Michigan Universitesi endeksleri takip edilebilir.

 

Ø  TCMB verilerine göre Bankalardaki Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) artmaya devam ediyor

 

TCMB verilerine göre 18 Eylül haftası 191 milyar dolara yaklaşan ve rekor yüksek seviyelre yükselen bankalardaki döviz tevdiat hesapları, 23 Eylül haftasında 185 milyar dolara gerilemesi ardından 2 Ekim haftasında yeniden 187 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz.

Kaynak: TCMB

İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

https://www.iktisatbank.com/doviz-kurlaridevlet piyangosu
Başa dön tuşu