Ekonomi

Değirmencioğlu’nun günlük ekonomi yorumu!Seçim anketlerinin topyekün yanılması ve piyasanın koalisyona yönelik pozisyon alması ardından AKP'nin her iki seçmenden birinin oyun alarak ezici bir çoğunlukla iktidara gelmesi tahmin ettiğimiz üzere Türk Mali piyasalarında coşku  karşılandı. Haliyle, koalisyon görüşmeleri ve soru işaretleri ile kaybedilecek zaman ve belirsiziliğin yerine nerdeyse 1-2 haftya içinde kabinenin belli olacağı tek parti iktidarına paralel sabah erken saatlerde yönünü aşağıya çeviren USD/TL kuru, Cuma kapanış itibarı ile 2,9150 seviyesine nazaran 2,75 seviyesine varan hızlı bir geri çekilme kaydetti. Bu eğilimde başta bireysel kaynaklı (rakamı 1 milyar doların üzerinde oludğunu tahmin ettiğimiz) döviz uzun pozisyonların hızlıca kapanması ve TL’ye olan talebin etkili olduğunu gördük. Elbette, cari açık veren bir ekonomide döviz alım yönünde bekleyen kurumsal yatırımcıların da dövizde gerilemeye paralel (son 3 ayın en düşük seviyesi) alım yönünde talep göstermesi ile, günün ikinci yarısında kur cephesinde iyimserlik yerini tepki alımlarına terk ederken 2,83 seviyesine varan bir yükseliş görüldü. Kur cephesindeki harekete paralel başta bankacılık hisselerine gelen talebin de yardımı ile Borsa Istanbul 100 endeski günü % 5 civarında yükselişle tamamlarken, faiz cephesinde de gösterge bileşik faiz 50 paz puan civarında düşüş yaşayarak tek haneli rakamlara geriledi. Belki bültenlerimizde sıklıkla yer vermesek de Türkiye'nin kredi risk primini yansıtan 5 yıl vadeli CDS gün içinde 230 baz puana kadar gerilemesi ardından günü 240 civarından tamamladı.
Haliyle dünkü bültende yoğun olarak seçim sonrası beklentilerimizi ve seçim heyecanını yansıttıktan sonra bugün kaleme alacak çok da yeni bir gelişme bulamıyoruz. Seçimlerin sorunsuz ve başarılı bir şekilde atlatılması ardıdan gözler kabineye ve özelinde ekonomi yönetiminin kimlerden ve hangi vizyonda olduğuna çevrilecektir. Hükümetin almış olduğu oy oranına paralel halkın geniş bir kesiminin nabzını tutması ve özellikle Merkez Bankası bağımsızlığını ön plana çıkaracak, Türkiye’nın önünü yapısal reformlar ile açacak ve kalıcı bir büyüme patikasına oturtacak bir politika benimseyip buzdolabına kaldırılan çözüm sürecine yeniden eğilmesi durumunda TL ve TL cinsi varlıklara yönelik ilginin daha da artabileceğini söylemek yanılış olmayacaktır. Bu bağlamda gözler, seçim tozunun oturması ve hükümetin kurulmasına kadar geçecek süreçte siyasilerden gelecek açıklamalar; gerek dışarda gerekse içerde açıklanacak makroekonomik veriler ve elbette ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına çevrilecektir. Özetle, güçlü iktidarın toplumun genelini ilgilendiren hususlarda olumlu adımlar atma yönünde isteğini kararlı bir şekilde göstermesi ve ekonominin gereklerine  paralel aksiyon alması durumunda piyasalardaki iyimserliği devam edebileceği, aksi bir durumda ise iyimserliğin kademeli olarak azalacağını düşünüyoruz. TL’nin Haziran seçimler öncesinde 2,66’lı seviyelerde olduğu düşünülürse (bakınız grafik), aslında aşağıda bir miktar daha düzeltme yapacak yerin olduğunu düşünmek hata olmayacaktır. Ancak, kur cephesinde TL’nin de ihracat avantajını kaybedecek kadar değerlenmesini de beklememek gerekiyor. Bu bağlamda, kurun 2,70-2,73 aralığına sarkması durumunda gerek orta vadeli risklere karşı, gerekse kura maruz pozisyonların hedge edilmesi bağlamında fırsat sunacağını düşünüyorum.Bugün TSİ 10:00 açıklanacak Ekim ayı enflasyon rakamları yakından takip edilecektir (beklenti aylık TÜFE enflasyonunun % 1,4 artacağı yönünde)

USD/TL kurunda 2,7250’li seviyeler 200 günlük ortalamaların geçtiği bölge….

Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, USD/TL kuru Haziran seçimleri ardından 2,66 seviyesinden 2,81 seviyesine varan bir boşluk (kapı aralığı) ile açılmış; akabinde 10-15 günlük zaman diliminde iniş çıkış ardından kur tarihi yüksek seviyelere ulaşmıştı. Benzer bir şekilde, Kasım seçimleri arından kur 2,91 seviyelerinde 2,75 seviyelerine kadar geri çekilme kaydetti. Söz konusu 10-15 günlük zaman diliminde yine kurun kararsız ve her iki yöne gitme isteği devam edebilir. Ancak, yukarda da söz ettiğimiz gelişmlerin gerçekleşmesi durumunda, pembe çizgi ile görülebilecek 200 günlük ortalamaların geçtiği 2,7250’li seviyelerin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

İktisatbank'ın sunduğu avantajlı döviz kurlarını piyasa ile eş zamanlı ve 24 saat kesintisiz takip etmek için lütfen tıklayınız.

https://www.iktisatbank.com/doviz-kurlari

 

Başa dön tuşu