Davutoğlu,“Rumlar Tutumlarında Israr Ederlerse Bölge Ciddi Şekilde Isınır". - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Güney Kıbrıs

Davutoğlu,“Rumlar Tutumlarında Israr Ederlerse Bölge Ciddi Şekilde Isınır”.

Davutoğlu

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hafta sonunda İstanbul’da ABD’li mevkidaşı John Kerry ile yapacağı görüşmede, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları ile doğal zenginlikleri tek taraflı sahiplenme ısrarının bölgede yeni bir gerginliğe neden olacağı uyarısında bulunacak.

Davutoğlu’nun Kerry ile yüz yüze görüşme talebinde Ortadoğu Barış Süreci, Irak ve Suriye’deki gelişmelerin yanı sıra Kıbrıs’ta son dönemde Rum Kesimi’nin attığı adımlar da etkili oldu. Davutoğlu, Kerry’ye, “Rumlar bu tutumlarında ısrar ederlerse bilinmeli ki bölge ciddi şekilde ısınır. Biz de Ada’nın kuzeyinde doğal kaynak arama çalışmalarına hız veririz. Böylece Ada’nın iki kesimli resmi bölünme süreci hızlanır. Eğer uluslararası toplum böyle bir şey istemiyorsa, o zaman sorunu çözmek için Rumları masaya oturmaya zorlamalı” mesajı verecek.


ÖNERİLERİNE DESTEK İSTEYECEK
Davutoğlu, ABD yönetiminden kendisinin daha önce açıkladığı, “Çözüm süreci için müzakereler sürerken ortak bir komite oluşturulması ve bu komitenin pazarladığı doğal kaynaklardan elde edilen gelirin ortak bir fonda toplanması; çözüm sürecinin sonunda Birleşik Kıbrıs devletinin kurulması ve doğal kaynakların birlikte kullanılması” önerilerine tam destek isteyecek.

ORTADOĞU BARIŞ SÜRECİ
Türk diplomatik kaynaklar, ABD’den İsrail ile Filistin arasında Ortadoğu Barış Süreci’ni yeniden canlandırmak için Türkiye’nin aktif şekilde devreye girmesini istemesi halinde, buna olumlu yaklaşılacağını belirttiler. Aynı kaynaklar, “Ancak bunun olabilmesi için önce Filistin tarafında El Fetih ile Hamas’ı yeniden bir araya getirmek gerekecek ki, Filistin İsrail’in karşısına tek muhatapla çıkabilsin” dediler.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar