Kıbrıs

Davutoğlu: Limanlarının açılması, Ercan’ın açılmasıyla bağlantılıdır“Türk limanlarının açılması, Ercan Havalimanı’nın açılmasıyla bağlantılıdır” diyen Davutoğlu, Lefkoşa’ya verilecek herhangi bir karşılığı reddetti.

Güney Kıbrıs’ın tek yanlı bloke ettiği, Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasıyla ilgili AB’de “siper savaşları” yapıldığı ve Güney Kıbrıs’ın, vetosunu kaldırmasıyla ilgili her türlü fikri kesin şekilde reddettiği bildirildi.
Fileleftheros gazetesi “AB’de Siper Savaşları… Lefkoşa’ya vetoyu kaldırması için boğucu baskılar, cevap hayır” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, Türkiye-AB Mülteci Zirvesi çerçevesinde, Güney Kıbrıs’a Türk başlıklarıyla ilgili vetosunu kaldırması için yoğun baskı yapıldığını ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ilk kez bu denli baskı geldiğini, ancak Anastasiadis’in de aynı sertlikte tepki gösterdiğini yazdı.
Gazetede, Davutoğlu’nun Brüksel’de ‘Rum Yönetimi’nin bloke ettiği 5 başlığın açılması ve vize serbestisi konusu, anlaşma paketinin ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye size mülteci sorununu çözecektir, ancak başlıklar açılmaz ve vize serbestisi sağlanmazsa, size yardım etmemiz mümkün olmayacaktır. Anlaşma olmayacaktır’ söylerine Anastasiadis’in, ‘Türk başlıklarının açılmasını tartışmıyorum. 3 yıl önce beni mevduatların traşlanmasını kabul etmeye mecbur bıraktınız. Aynı şey yaşanmayacak. Karşılık istiyorum. Başlıkların açılması için Türk limanlarının açılması ve Maraş’ın iadesi gibi önerilerimiz var’ cevabını verdiği savunuldu.
Anastasiadis-Davutoğlu görüşmesi
Gazete, bir sonraki zirvede, Türkiye’nin mülteci kriziyle mücadele kapsamındaki “anlaşma paketi” karşısında şart koştuğu, 5 müzakere başlığındaki vetonun en kısa sürede kaldırılmasının hedeflendiğini iddia etti.
Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, yaklaşık 15 saat süren istişarelerin perde gerisinde, Anastasiadis ile Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, AB Dönem Başkanı olan Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte’nin “hakemliğindeki” görüşmesinin de bulunduğunu yazdı.
Haberde, Türkiye ile Güney Kıbrıs’ın tezleri özetle şöyle listelendi: “Davutoğlu: ‘Rum Yönetimi’nin bloke ettiği 5 başlığın açılması ve vize serbestisi konusu, anlaşma paketinin ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye size mülteci sorununu çözecektir, ancak başlıklar açılmaz ve vize serbestisi sağlanmazsa, size yardım etmemiz mümkün olmayacaktır. Anlaşma olmayacaktır.’
Anastasiadis: ‘Türk başlıklarının açılmasını tartışmıyorum. 3 yıl önce beni mevduatların traşlanmasını kabul etmeye mecbur bıraktınız. Aynı şey yaşanmayacak. Karşılık istiyorum. Başlıkların açılması için Türk limanlarının açılması ve Maraş’ın iadesi gibi önerilerimiz var.’
Davutoğlu: “Lefkoşa’ya verilecek bir karşılık yok”
Davutoğlu: Avrupalı yetkililere ‘öneriler paketinin’, 5 başlığın açılmasının mülteci sorununun çözülmesi için önkoşul olduğunu anlattı. Bunun, Kıbrıs sorunuyla ilişkili olmadığını da söyledi. Türk limanlarının açılması, Ercan Havalimanı’nın açılmasıyla bağlantılıdır deyip, Lefkoşa’ya verilecek herhangi bir karşılığı reddetti.
Taahhüt istedi

Avrupalı yetkililer Davutoğlu’ndan Türk başlıklarının açılması konusunda birkaç ay sabretmesini istedi ve 2016 yılı içerisinde Kıbrıs sorununun çözümü için referandum yapılacağını söyledi. Davutoğlu ise böyle bir şeyin söz konusu olması halinde, referandumda kuzeyden gelen cevap olumsuz olsa dahi, Türk başlıklarının açılacağı konusunda açık taahhüt istedi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı