DAÜ Sinema ve Televizyon Bölümü Öğrencileri profesyonellerle "Othello'nun Ruhu" kısa filmini çekti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Kasım 29, 2022
Kıbrıs

DAÜ Sinema ve Televizyon Bölümü Öğrencileri profesyonellerle “Othello’nun Ruhu” kısa filmini çekti

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti’nin önde gelen sinema profesyonellerinin iş birliği ile “Othello’nun Ruhu (Soul of Othello)” adlı kısa filmin çekimlerini gerçekleştirdi. 2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde, Oscar Adaylığı kazanmış “Mustang” filminin yapımcılarından olan DAÜ İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda DAÜ mezunu olan Emre Oskay tarafından verilen “Directing and Producing in Cinema – Sinemada Yapım ve Yönetim” dersi kapsamında gerçekleştirilen kısa film projesinde, DAÜ Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencileri profesyonel bir set ortamı deneyimi yaşama olanağı buldu.

 


Ünlü Yönetmen ve Oyuncular Öğrencilerle Bir Arada

“Othello’nun Ruhu” adlı kısa filmin çekimlerinde, Türkiye’den ünlü yönetmen Can Evrenol, Tims&B’nin reyting rekorları kıran iddialı dizisi “Bir Zamanlar Çukurova”nın başrol oyuncularından Selin Yeninci ve “Nuh Tepesi” filminin oyuncularından Arın Kuşaksızoğlu yer aldı. İlk gün Evrenol, Yeninci ve Kuşaksızoğlu eşliğinde ders yapılıp, ön hazırlıklar için gerekli çalışmalar gerçekleştirildi. Her öğrenciye gerçek bir set ortamında arzu ettikleri görevleri deneyimleme şansı verildi. Çekimler genellikle Othello Kalesi ve Gazimağusa Surlariçi’nde Arsinoe Guest House’da yapıldı. Öğrenciler proje boyunca hem sektörden profesyoneller danışmanlığında projeyi gerçekleştirme, hem de film yaparken karşılaşılan zorlukları nasıl çözebileceklerini öğrenme fırsatı buldu. DAÜ İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahire Efe Özad çekimlerin öğrencilere çok yararlı olduğunu ve bu tür aktivitelere devam edeceklerini belirtti.

 

DAÜ’yü Temsil Edecek

Ortaya öğrenci yapımı bir distopik sanat kısa filmi olarak çıkan “Othello’nun Ruhu”, ulusal ve uluslararası festivallerde DAÜ’yü temsil edecek. Proje; DAÜ Rektörlüğü, Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senih Çavuşoğlu ile Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahire Efe Özad’ın katkılarıyla gerçekleşti. Proje boyunca Can Evrenol, Yönetmenlik ile Senaryo ve Görüntü Yönetmenliği konularında, Selin Yeninci ile Arın Kuşaksızoğlu da Oyunculuk ve Oyuncularla İletişim konularında bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Filmin yapımcılığını Emre Oskay ve Can Evrenol üstlenirken, ders asistanı Ümit Akdeniz de filmin uygulayıcı yapımcılığını üstlendi.

 

Filmin Konusu

“Othello’nun Ruhu” kısa filmi, Othello Kalesi’nde uzun yıllar önce yaşamış, sırlarını saklamış bir kadının yazdığı mektupları günümüzde birinin bulmasını konu alan distopik kurmaca bir hikayeye sahip. Projeye ilişkin açıklamada bulunan Emre Oskay, “Projenin yapılmasındaki en temel amacımız, uzun yıllar geçmesine rağmen Othello Kalesi’nin sapasağlam günümüze kadar korunmasını uluslararası film festivallerinde resmetmektir” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar