DAÜ giriş sınavı tarihi açıklandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
Kıbrıs

DAÜ giriş sınavı tarihi açıklandı

DAÜ giriş sınavı tarihi açıklandı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’nün KKTC’li öğrencilere yönelik Giriş ve Burs Sınavı 6 Haziran’da yapılacak. Sınav için 5 Haziran Çarşamba gününe kadar başvuru kabul edilecek.

DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre başvurular, DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne veya Lefkoşa’da Atatürk Öğretmen Akademisi’nde açılan Sınav Kayıt Merkezi’ne yapılabiliyor.


Sınava giriş harcının geçtiğimiz yıllara oranla düşürülerek 25 Türk Lirası olduğu bildirilirken, iki yıllık ön lisans programlarına sınavsız girmek üzere başvuran adaylar için ise harcın 10 Türk Lirası olduğu açıklandı. Sınav harcının herhangi bir Kooperatif Merkez Bankası Şubesi’nin 100640 numaralı DAÜ hesabına yatırılabileceği belirtildi.

Sınava başvuracak öğrencilerin KKTC kimlik kartı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvurularının kabul edileceği belirtildi. Açıklamada, sınava girecek öğrencilerin sınav tarihinde, saat 09:30’da sınav merkezlerinde hazır bulunmaları ve yanlarında kimlik kartlarının ve sınav giriş belgesinin olması gerektiği de vurgulandı.

YENİ PROGRAMLAR

DAÜ, 2013 – 2014 Akademik Yılı’nda yeni programlar açmak için de hazırlıklarını sürdürüyor. Önümüzdeki akademik yılda onay işlemleri tamamlanan Türkçe eğitim verecek Fen ve Edebiyat Fakültesi’ne bağlı Psikoloji Lisans Programı ve Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu’na bağlı Türkçe Fizyoterapi Teknikerliği Önlisans Programı, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Önlisans Programı, Ağız ve Diş Sağlığı Önlisans Programı, Diyaliz Teknikerliği Önlisans Programı ile Yaşlı Bakımı Önlisans programlarına öğrenci kabul edilecek.

BURSLAR VERİLECEK

Sınav sonucunda her programa birinci sırada yerleşen adaylar yüzde 100; ikinci ve üçüncü sıralarda yerleşen adaylar yüzde 50; dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci sıralarda yerleşen adaylar ise yüzde 25 kesintisiz ve koşulsuz burs hakkına sahip olacaklar.

SINAVDA UYGULANACAK TESTLER VE PUAN TÜRLERİ

DAÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınavın Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe ve Sosyal Bilimler testlerinin yanı sıra dil bölümleri için İngilizce Dil Testi ve görsel yetenek isteyen bölümler için Görsel Yetenek Testi’nden oluşacağı vurgulandı.

Sınav sonucunda adayların Matematik – Fen (MF), Türkçe – Matematik (TM), Türkçe – Sosyal (TS), İngilizce Dil (İD), Görsel Yetenek (GY), Müzik Puanı (MP) ve Spor Puanı (SP) hesaplanacağı ve sınav sonucunun aynı gün akşam saatlerinde internet üzerinden DAÜ’nün internet sayfası olan www.emu.edu.tr  adresinden, ayrıca basın kanalıyla duyurulacağı bildirildi.

Aynı gün saat 14:30’da sınav soruları ile çözümlerine DAÜ internet sayfasında yer verilecek.

YETENEK SINAVLARI

Açıklamaya göre, DAÜ’de Müzik Öğretmenliği programı okumak isteyen adayların Sınav Giriş Başvurusu ardından Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne şahsen veya 630 1467 numaralı telefondan başvurmaları ve yetenek sınavı için randevu almaları gerekiyor.

Aynı şekilde Spor Bilimleri Programı okumak isteyen adayların ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Sekreterliği’ne şahsen veya 630 3939 numaralı telefondan başvurmaları gerektiği bildirildi. Söz konusu programlarla ilgili yetenek sınavları ise 3 ve 4 Haziran tarihlerinde yapılacak.

DAÜ Rektörlüğü’nden verilen bilgiye göre, 2 yıllık önlisans programlara meslek lisesi mezunlarının yanı sıra lise ve dengi okul mezunlarının da sınavsız girebilecekleri ve bunun için başvuru formunda gerekli kısmın doldurulması gerektiği bildirdi.

Sınavla ilgili ayrıntılı bilgiye ve geçmiş yıllarda çıkan sorulara https://www.emu.edu.tr/2013-14dausinav/index.htm  adresinden ulaşılabilecek.

DR. FAZIL KÜÇÜK TIP FAKÜLTESİ KONTENJANLARI

2012 – 2013 Akademik Yılı’nda Marmara Üniversitesi – Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Ortak Tıp Programı ile eğitim hayatına başlayan DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi’ne, 2013 – 2014 Akademik Yılı için KKTC uyruklu 5 öğrencinin alınacağı, bu öğrencilerin DAÜ Giriş ve Burs Sınavı – 2013 sonuçlarına ve GCE A Level, GCE AS Level ile IGCSE / GCSE O Level sınav sonuçlarına göre fakülteye kabul edileceği açıklandı.

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi’ne girmeye hak kazanan öğrencilerin eğitimlerinin ilk üç yılını DAÜ’de, sonraki üç yılını ise TC Marmara Üniversitesi’nde alacakları belirtildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar