Sağlık

Dar blue jean giyen genç kadın hastanelik oldu






Dar kot pantolon sevenlerin dikkatini çekecek habere konu olan kişi, 35 yaşında ve ismi açıklanmayan bir kadın…

Uzun süre 'super skinny' (vücudu saran aşırı dar) kot giyen bu kadın kas zedelenmesi, bacaklarda şişme ve sinir sıkışması nedeniyle hastaneye kaldırıldı.



Avustralyadaki Royal Adelaide Hastanesi'nden Dr. Thomas Kimber, kadının 4 gün boyunca tedavi gördüğünü belirtti.

Jean pantolonun bacaklara bu kadar zarar vermesine şaşırdıklarını ifade eden Kimber, kadının taşınan bir tanıdığının dolaplarını boşaltmasına yardım ettiğini ve saatlerce eğilip kalktığını, ertesi gün ağrıları nedeniyle hastaneye geldiğini aktardı.

Kimber, daha önce de dar kotların kasıklarda sinir zedelenmesine yol açtığına dair vakalara rastlandığını ancak ilk kez alt bacakta bu tür sinir sorunları ve ciddi kas zedelenmeleri gördüklerini vurguladı.

"BALDIR KASLARINDA KAN AKIŞINI AZALTIYOR, BU BİR TÜR KISMİ FELÇ"

Eğilip kalkmanın alt bacakta kasların sıkışmasına yol açarak baldır kaslarına kan akışının azalmasına neden olduğunu anlatan Kimber, jean pantolonların bu durumu daha da kötüleştirdiğine dikkati çekti.

Hastanede 4 günlük tedaviden sonra hastanın tamamen iyileştiğini belirten Kimber, "Sorunun yeterince esnek olmayan kumaştan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu aslında bir nevi kısmi felç olayıdır. Daha esnek kot pantolonlar sinirleri ve kasları sıkıştırmayacaktır" dedi, ancak kadınları dar kot pantolonla eğilip kalkmaması konusunda uyardı.

Kimber, jean pantolon giyip giymediğine ilişkin soruya ise, "Hayır giymiyorum. Ancak tehlike nedeniyle değil, dar kot giymek için çok yaşlı olduğumdan" yanıtını verdi.

Dr. Kimber ve ekibinin "ilginç vakaya" ilişkin raporu "Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry" adlı dergide yayımlandı.







Başa dön tuşu