Köşe Yazarları

Dağ fare doğurduGençler, progresifler, azınlıklar ve özellikle Hispanikler 2012 başkanlık seçimlerinde büyük oranda Cumhuriyetçi Romney’e karşı Demokrat Obama’yı desteklemişlerdi.
* * *
Son yapılan kamuoyu yoklamaları bu gurupların Obama’ya olan desteklerini ciddi bir şekilde kestiklerini gösteriyor; özellikle de Hispaniklerin.
* * *
Hispanikler geleneksel olarak Demokrat Partiye daha çok yakınlar. Bu yüzden de Amerika’daki ortalama yetişkinlerle karşılaştırıldıklarında, Demokrat bir başkanı daha fazla destekliyor olmaları doğal. Örneğin 2013 yılının başında, ikinci kez başkan seçilmesinden hemen sonra, Obama’nın bir başkan olarak yaptıklarını Amerikalıların tümünün sadece %51’i onaylarken, Hispaniklerin %74’ü onaylıyordu. 
* * *
Son bir yıldır Amerikalıların yarısından daha azı (%42) Obama’nın yaptığı işleri onaylıyor. Anlayacağınız Obama yaptıklarıyla Amerika’da çoğunluğu memnun edemiyor. Özellikle de Hispaniklerin desteğini hızlı bir şekilde kaybediyor. Geçtiğimiz cuma günü açıklanan anket sonuçlarına göre Hispaniklerin %52’si Obama’nın performansından memnun. Bu memnuniyet oranındaki değişme, 2013 Ocak ayından bu yana ortalama yetişkinler arasındaki %9 puanlık düşüşten çok daha fazla; Hispanikler arasında tam %22 puanlık bir düşüş gerçekleşti!
* * *
Seçim döneminde Hispanikler için çok önemli olan göç ve vatandaşlık konularında reform yapacağına söz veren Obama, başkan seçildikten sonra bu konularda hiçbir ilerleme kaydedemedi. Bırakınız reform yapılmasını, ülkede kaçak olarak bulunanların sınır dışı edilmeleri yavaşlayacağına hızlandı.
* * *
Amerika’daki yasalar iki dönemden daha fazla başkanlık yapılmasına müsaade etmiyor. Bu yüzden Obama’nın üçüncü seçim diye bir derdi yok. Cumhuriyetçi partinin göç ve vatandaşlık konusundaki katı ve muhafazakâr tutumu Hispaniklere Demokrat partiden desteklerini çekmeyi bir seçenek olarak sunmuyor. Sadece göç ve vatandaşlık konusunda değil, Obama’nın bugüne kadarki en güzel konuşan, fakat en az etkili Amerikan Başkanı olarak tarihe geçme ihtimalini azaltmıyor: Obama’nın verdiği sözler ve yaptıkları arasındaki uçuruma bakıp tam anlamıyla “dağ fare doğurdu” diyebiliriz.Başa dön tuşu