Kıbrıs

CTP’den Türkiye’ye retHasan DÜZGÜN
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Parti Meclisi, dün olağanüstü toplanarak su krizini ele aldı.
CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, su krizinde gelinen aşamayla ilgili Parti Meclisi üyelerine bilgi verdi. Edinilen bilgiye göre toplantı sırasında, hükümetin su konusunda Türkiye ile yürüttüğü müzakerelerde gelinen aşama ve AK Parti Hükümeti’nin “son teklif” diyerek masaya koyduğu belge de PM’nin onayına sunuldu. Öneriyi içeren belge  oy çokluğu ile reddedildi.
Saat 14:30’da başlayan ve yaklaşık 5 saat süren toplantıdan sonra CTP Genel Başkanı Talat kısa bir açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.
İrademizi teyit ettik
Mehmet Ali Talat,  CTP’nin bu akşamki Parti Meclisi toplantısı ile su konusunda kendi görüşlerini belirlediğini kaydetti. Talat, “Bu görüşler üzerine tutumumuzu ortaya koyduk. Bu gün irademizi teyit ettik. Bundan sonra ki aşamada ne olacak bilemiyorum fakat bu konuyu görüşmeye devam edeceğiz” dedi. Bundan sonraki sürecin ne şekilde ilerleyeceğine ilişkin bir soruya karşılık ise Talat, “Bundan sonraki aşamaların ne olacağını bilemiyorum. Görüşme sürecinin nasıl ilerleyeceğine bağlı” dedi.
Görüşmelere belediyelerin de dahil olup olmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Talat,   “Bu görüşmeler (Türkiye ile yapılan) hükümetler arası yapılan görüşmelerdir, belediyelerin katılması gibi bir durum yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde bu usul uygulanmaz. Bir hükümet belediyeleri ile görüşür, kendi görüşlerini belirler ve hükümet karar alındıktan sonra diğer hükümetle görüşür. Görüşmeler merkezi hükümetler çerçevesinde olacaktır” dedi.
Talat, bir gazetecinin Türkiye ile yapılan görüşmeler yeni bir protokol ortaya çıkacak mı sorusuna ise “Üzerinde çalışılan zemin sonuçta uluslar arası anlaşma şekline dönüşecek eğer dönüşe bilirse. Bu olasılık da her zaman için var” dedi. Talat, Türkiye Hükümeti ile yapılan görüşmelerde takvimin olmadığını, takvimin görüşmelerle ortaya çıkacağını söyledi.Özele devir kabul görmedi
CTP parti meclisinin tartışmalı toplantısı sonrasında yapılan oylamada, oy çokluğu ile AK Parti Hükümeti’nin KKTC hükümeti ile bir süredir sürdürdüğü ve “Bu esneyebileceğimiz son nokta” diyerek ortaya koyduğu teklif reddedildi. Edinilen bilgiye göre AK Parti  Hükümetinin son teklifini içeren belge de dünkü toplantıda CTP Parti Meclisi üyelerinin onayına sunuldu. İki hükümet arasında bir süredir devam eden müzakereler sonucunda ortaya çıkan belge hem su yönetimi hem de işletmesine ilişkin formülün ana hatlarını içeriyor.
Belgenin ana hatları
Parti Meclisi’nin oyçokluğu ile reddettiği belge Su Kurumu’nun hızlı bir şekilde kurulmasını; Belediyelerin de su kurumu içinde yer almasını; Su kurumunun Kurulmasının ardından Türkiye’den borularla getirilen suyun dağıtımının başlamasını öngörüyor. 
Rettin nedeni
Belgenin reddine neden olan ana unsur ise Su Kurumu’nun bir yılın ardından,  tüm yetkilerini özele devretmesi talebi oldu. Türkiye Hükümeti’nin teklifine göre, tesisin işletmesi, suyun evlere kadar dağıtımı ve fatura tahsili de özele devredilecek.

Başa dön tuşu