Çözüm için şartlar oluştu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Çözüm için şartlar oluştu

Çözüm için şartlar oluştu

GÜNDEM KIBRIS… Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın perşembe günü Washington’da Başkan Barack Obama ile yapacağı görüşme öncesinde Başbakan İrsen Küçük ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile Kıbrıs meselesini görüşüyor
HEMEN BAŞLASIN… Washington’da Amerikan dış politikasında Kıbrıs dosyasına yön veren uzman Eric Rubin ile görüşen Başbakan Küçük, Kıbrıs sorununun çözümü için şartların oluştuğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’nin sorunun makul bir zamanda çözümü için aktif bir şekilde devreye girmesini isteyen Küçük, Rumların zamana oynadığını belirtti ve çözümsüzlüğün devamına izin verilmemesini istedi

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs konusu ağırlıklı temaslarda bulunmak ve New York’ta düzenlenecek Türk yürüyüşüne katılmak üzere gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarına başladı.
Başbakan İrsen Küçük, Amerika temaslarının ilk ayağı olan Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Eric Rubin ile bir araya geldi.
“Voice of America”ya özel demeç veren Başbakan İrsen Küçük, Washington’daki önemli düşünce kuruluşların yetkilileri ile de bir araya geldi.


Kıbrıs meselesi yeniden Washington’un gündeminde
Kıbrıs konusunun yeniden gündeme geldiği bir dönemde Washington’da temaslarına başlayan Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs meselesinin çözümü için şartların oluştuğunu söyledi. Başbakan İrsen Küçük, “Karşı tarafın da niyeti varsa sorunun çözümlenmesi için şartlar müsait” görüşünü dile getirdiği temaslarında Amerika Birleşik Devletleri’ne de bu dönem görev düştüğünü bildirdi.

ABD sürece etkin destek vermeli
Kıbrıs meselesi yeniden uluslararası politikanın gündemine gelirken,  Başbakan Küçük, ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Eric Rubin ile yaptığı görüşmesinde müzakerelerin makul bir sürede bitirilecek şekilde başlamasını, bu çerçevede ABD’nin hükümetin sürece aktif olarak dahil olmasını istedi.

Erçin, Havadis’e konuştu
Havadis’in Başbakan Küçük’ün ekibinde yer alan AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin’den aldığı bilgilere göre, Başbakan Küçük, Eric Rubin ile görüşmesinde, 2013 yılında Kıbrıs sorununun çözümü yönünde ilerleme kaydedilmesi için somut görüşler ortaya koydu. Küçük, 2013 yılının sorunun çözümü için en müsait zaman olduğunun altını çizdi.
Bu aşamada ortaya konulan görüşlerin detayına girmek istemeyen Erhan Erçin, AB, NATO gibi uluslararası aktörlerin Kıbrıs sorununa ilişkin somut açıklamalar yaptığı bugünlerde Kıbrıs Türk tarafının da tüm kurumları ile birlikte Kıbrıs meselesini gündeme taşımak için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.
İrsen Küçük, bölgede ve dünyada yaşanan gelişmeler dikkate alındığında Kıbrıs sorununun çözümü için şartların oluştuğunu ve çözüm için doğru zamanın geldiğinin altını çizerek, çözüm konusunda Türk tarafında hem irade, hem de kararlılık bulunduğunu vurguladı.


Müzakerelerin eski yöntemlerle sonuç vermediğini, bundan sonraki süreçte daha yaratıcı davranılması gerektiği yönünde görüş bildiren İrsen Küçük, yıl sonuna kadar ilerleme kaydedilmesi durumunda garantör ülkelerle birlikte uluslararası bir toplantının makul bir sürede toplanmasının önemine işaret etti.
Avrupa Birliği, NATO ve son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin adanın çevresindeki doğal kaynakların kullanımına ilişkin yaptıkları açıklamalardan memnuniyet dile getiren Başbakan İrsen Küçük,  Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında, ya da o güne kadar bulunabilecek bir formülle doğal kaynaklarla ilgili her iki tarafın da onayının alınarak ortak çalışma yapılabileceğini söyledi.
Rumların tek taraflı olarak yapacakları girişimlerin bölgede tansiyonu artırmaktan başka bir şeye hizmet etmeyeceğini ABD’li yetkililere aktaran Başbakan İrsen Küçük, iş birliğinin Rumların da çıkarına olacağını, Güney Kıbrıs’ın içinde geçmekte olduğu darboğazdan çıkmalarına katkı sağlayacağını ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar