ÇÖZÜM ÇAĞRISI! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Güney Kıbrıs

ÇÖZÜM ÇAĞRISI!

ÇÖZÜM ÇAĞRISI!

MEKTUP YOLLADI:

Her fırsatta Kıbrıs konusunda Türkiye ile direkt ilişki kurma çabasına giren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenini de bu yönde fırsata dönüştürdü. Anastasiadis, törene katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos ile Erdoğan’a Kıbrıs konusunda mektup gönderdi


İŞ BİRLİĞİ İSTEDİ:
Rum lider Anastasiadis mektubunda Erdoğan’dan, Kıbrıs sorununun çözüm prosedüründe Türkiye’nin iş birliğini talep etti. Erdoğan’ın çözüme yardımcı olmasını da  isteyen Anastasiadis’in mektubuna yazılı bir yanıt beklentisinde olmadığı vurgulandı 

SAMİMİYET VURGUSU:
Anastasiadis’in mektubunda Erdoğan’la görüşme talep etmediği ancak KKTC ziyareti sırasında çözüm iradesiyle ilgili açıklamalarında samimi olmasını istediği belirtildi.  Rum kaynaklar mektubu, “Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin yapıcı tavır sergilemesi ve Kıbrıs görüşmelerine daha aktif müdahil olması” yönünde bir müdahale olarak değerlendirdi

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün yemin ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’nci Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.
Erdoğan’dan, (KKTC ziyareti sırasında yapacağı) çözüm iradesiyle ilgili açıklamalarında samimi olmasını isteyen Anastasiadis mektubunu, Erdoğan’ın yemin töreninde Yunanistan’ı temsil eden Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile gönderdi.
Fileleftheros “Anastasiadis’ten Erdoğan’a Mektup… Evangelos Venizelos Bugün Ankara’ya Götürecek… Türkiye’ye, Kıbrıs Sorununun Çözümünde İşbirliği Çağrısı Yapılıyor” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in Erdoğan’a yazdığı mektubun, Rum ve Yunan hükümetleri arasında yapılan istişarede kararlaştırıldığı üzere, Dışişleri Bakanı Venizelos tarafından iletileceğini yazdı.

Erdoğan’dan iş birliği istedi
Gazete, güvenilir bilgilere dayandırdığı haberinde, Anastasiadis’in mektubunda Erdoğan’dan, Kıbrıs sorununun çözüm prosedüründe Türkiye’nin işbirliğini talep etmekte olduğunu belirterek, şu detaylara yer verdi:

“Samimi olunmalı”
“Aynı bilgilere göre Anasasiadis Erdoğan’la görüşme talep etmiyor ancak aslında mektubunda işaret ettiği şey, Kıbrıs sorununun çözüm iradesiyle ilgili açıklamalarında samimi olmasıdır. Lefkoşa, bu müdahale vasıtasıyla, Türkiye tarafından yapıcı tavır sergilenmesi ve Kıbrıs görüşmelerine daha aktif müdahil olması gerektiğini vurguluyor. Bu hareketle, ülkede yeni siyasi sahnenin de şekillenmesinden sonra, Ankara’nın niyeti not edilmeye çalışıldığı açıktır.

Cevap beklenmiyor
Gerek Atina gerek Lefkoşa, Recep Tayyip Erdoğan’dan yazılı cevap gelmesini beklemiyor. Bu nedenle mektup, Türkiye yeni Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıslı Başkan ile görüşmesi ihtimaliyle ilgili nabız yoklama yöntemi değildir. Ancak Erdoğan’ın Anastasiadis’in mektubuna dolaylı, yani Pazartesi günü KKTC’yi ziyareti sırasında yapacağı aleni açıklamalarıyla cevap vermesi bekleniyor.

KKTC ziyaretine özel önem
Diplomatik kaynaklar Erdoğan’ın KKTC’yi ziyaretinin Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin arifesinde gerçekleşecek olmasının bazı beklentiler de yarattığına dikkat çekiyor. Birincisi, ziyaret yasadışıdır ve adadaki işgal olgularının bir adım daha sağlamlaşmasıdır ki bu cevapsız bırakılamaz. İkincisi, Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunuyla ilgili malum açıklamalarını yaparsa, Kıbrıs sorununda halen yeterince ağır olan atmosferi daha da ağırlaştıracağı aşikardır.
Aynı kaynaklar, salı günkü görüşmeyle ilgili düşüncelerin, önümüzdeki Pazartesi günü işgal bölgelerinde cereyan edeceklere göre bir daha gözden geçirilmesinin ihtimal dışı olmadığına vurgu yapıyorlar. Bu bağlamda, Türkiye’nin ‘Barbaros’ isimli gemisinin Kıbrıs MEB’inde yeni sismolojik araştırmalar yapacağını açıkladığına da işaret ediliyor.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar