DünyaSağlık

Covid-19 döneminde evde kalan çocukların kilolarında artış


Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat, son bir yıl içindeki sorunlar nedeniyle bazı çocukların ağırlığında 8-10 kiloya varan artışlar yaşandığını, çocukların efor kapasitelerinin çok düştüğünü bildirdi.

Erişkinlerde göğüs ağrısının kalp damar hastalığı anlamında endişeye neden olabileceğini belirten Polat, bu belirtilerin çocuklarda kalp rahatsızlığı açısından yüzde 4 olduğunu kaydetti.

Kalp ile ilgili göğüs ağrılarının çocuklarda daha nadir görüldüğüne dikkati çeken Polat, “Erişkindeki hastalıklar belli bir süreç içeresinde kalbin yorulması, yıpranması, doku kalitesi ile ilgili sorunlardır. Çocuklarda genelde doğumu itibariyle olan kalıtsal sebepler daha ön plandadır. Kalp, çocuklarda daha sonrasında çok fazla yıpranabilen bir organ değildir.” diye konuştu.

Polat, spor yapan çocuklarda ani ölümler yaşanabildiğini, bu ölümlerin kalp krizinden kaynaklanmadığını ifade ederek, bunun hipertrofik kardiyomiyopati denilen kalınlaşmış kalp kası hastalığı kaynaklı olduğu belirtti.

Çocuklarda kalp krizi geçirme ihtimalinin az olduğunu vurgulayan Polat, şöyle devam etti:

“Çocuklarda kalp krizi geçirme sebepleri yüksek kolesterol yükü hastalıklardır. Başka sorunları beraberinde vardır. Durup dururken sağlıklı bir  çocuğun kalp krizi geçirme ihtimali azdır. Erişkinler için ülkemizde ve dünyada da ölümlerin 3’te 1 sebebi neredeyse kalple ilişkili. Ama çocuklarda bu, çok ciddi anlamda azdır. Kalpte koroner anomali veya kolesterol yükü dediğimiz yüksek kolesterollü genetik bazı hastalıklar zemininde yoksa, bazı metabolik hastalıklar veya çok ekstrem sorunlar olmadığı sürece çocukların kalbinde yapısal bozukluğun olması çok mutat değildir.”

“EVDE EGZERSİZLERİ ARTIRMAK LAZIM”

Hem erişkinlerin hem de çocukların kalp sağlığı için egzersiz yapmanın önemli olduğunu ifade eden Polat, sağlıklı bir çocukluk için protein ağırlıklı beslenmenin ve egzersiz kapasitesinin yüksek tutulmasının önemini vurguladı.

Yeni tip koronavirüs salgınının kiloları da etkilediğini kaydeden Polat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son bir yıl içindeki sorunları düşünürsek tanıdığım bütün çocuklar 8-10 kilo aldı. Çocukların efor kapasiteleri çok düştü. Bizim çocukluk çağımızdaki gibi sokak eğlencesi ve sokak eforu olmadığı için bu dönemde çocuklar yorulma sebebinin kalbe bağlanmasıyla ebeveynler endişe içinde bize geliyor. Eve kapandığınız zaman 70 yaşında birinin oturması ile 5 yaşında bir çocuğun oturması arasında hiçbir fark olmuyor. Hepsinin efor kapasitesi düşüyor. Bu sebepten dolayı egzersiz kapasitesi düşmüş her insanın kalp hastalığı adayı olması mümkün. Evde egzersizleri artırmak lazım. Kovid döneminde biraz zor olsa da çocuklar ve gençler izin verilen saatte tempolu yürümesi çok faydalı. Yarım saatlik bir yürüme çok şey katar.”Başa dön tuşu