Dünya

Colorado’da nehir sarı oldu!ABD ’nin Colorado eyaletinde bulunan Animas nehri, rengiyle görenleri şaşırtıyor. Suya bir altın madeninden yanlışlıkla 11.3 milyon litre zehirli atık sızması nedeniyle nehrin rengi sarıya döndü. Arsenik gibi yoğun metallerin bulunduğu suda, merkür ve cıvaya da rastlandı. Suyun şu an insanlara karşı “kesin bir tehlike arz etmediği” ifade edilirken, suların tüketim amaçlı ve duş almak için kullanılmaması tavsiye edildi.
Telegraph’ın haberine göre, Colorado valisi John Hickenlooper, Pazartesi günü eyalette “olağanüstü doğa faciası hali” ilan etti. Hickenlooper, su kaynaklarını arındırmak için yaklaşık 500 bin dolarlık bir bütçe ayrıldığını açıkladı. Suyun ABD’nin güneydoğu bölgelerine su sağlayan bir göle karışmasının “an meselesi” olduğu bilgiler arasında.
DİĞER MADENLER DE İNCELENECEK
Ofisi tarafından yazılı bir açıklamada bulunan valinin, “EPA ( Çevre Koruma Ajansı) ile suyun rengi ve yapısı normale dönene kadar da yakın temasta olacağız. Aynı zamanda böyle bir afetin bir daha yaşanmaması için eyaletteki diğer madenlere de bakacağız” dediği kaydedildi.
Sızıntı, Çarşamba günü EPA’nın olay yerine çağırılması ile tespit edildi. EPA, Silverton köyünün yakınında bulunan terk edilmiş altın madenine daha önce de atık su kontrolü için çağrılmıştı.


Başa dön tuşu