Türkiye

Çok tartışılan yasaya Gül’den onayŞebnem Hoşgör – Vatan – Cumhurbaşkanı Gül, alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 arasında perakende satışını yasaklayan düzenlemenin de içinde olduğu yasayı onayladı. Yasak 10 Eylül 2013’te yürürlüğe girecek…
Cumhurbaşkanı Gül, Meclis’ten büyük tartışmalarla geçen alkollü içkilerin satış ve sunumuna ilişkin çeşitli yasaklar getiren yasayı dün akşam saatlerinde onayladı. Gül, 28 Mayıs’ta Köşk’e döndürülen yasa için 15 günlük inceleme süresinin bitimine bir gün kala merakla beklenen kritik kararını vererek, düzenlemeyi Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.Gezi Parkı protestolarında tansiyonu düşürmek için Köşk’ün yasa için “kısmi veto” yetkisini kullanabileceği iddia edilmişti. Ancak Gül, yasayı aynen onayladı. Kritik onay, Gezi Parkı olaylarının 6.5 saat süreyle değerlendirildiği Bakanlar Kurulu toplantısının bitmesinin hemen ardından saat 21.00 sularında Köşk’ün internet sitesinde açıklandı. Gül’ün onayladığı 6487sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yer alan alkolle ilgili düzenlemeler özetle şöyle:

90 GÜN SONRA YÜRÜRLÜKTE: Alkollü içkiler, otomatik satış makineleriyle ve basın-yayın yoluyla tüketicilere satılamayacak ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemeyecek. Alkollü içkiler 22.00 ila 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak. İşletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemeyecek. Bu yasak hükümleri yasanın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 90 gün sonra uygulanmaya başlanacak. Buna göre alkollü içki satışına ilişkin saat yasakları 10 Eylül 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu yasak “perakende satış” ifadesi nedeniyle bar, gece kulübü, restoran gibi işletmeleri değil, bakkal, büfe ve marketleri kapsayacak.

100 BİN LİRA CEZA: Bu fıkralara aykırı hareket edenlere de 100 bin liradan az olmamak üzere ve piyasaya sürülen malların değeri kadar ceza kesilecek.

18 YAŞ ALTINA SATANA HAPİS: 18 yaşından küçüklere içki satanlar, 18 yaşından küçükleri içki sunumu için çalıştıranlar, alkollü içkileri izin verilen tesis sınırları dışında satanlara 10 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Ayrıca 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

ALKOLE EKRAN YASAĞI: Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

REKLAM YAPILAMAYACAK: Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı, bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak.

İÇKİ ŞİŞELERİNE UYARI: Yasa uyarınca alkollü içkilerin ambalajları üzerine sağlığa zararlı olduğunu gösteren uyarı mesajları konulacak.

100 METRE YASAĞI: Örgün eğitim kurumları, dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethanelere 100 metre mesafede alkollü ürünlerin toptan perakende veya açık olarak satışının yapılacak yerler açılamayacak. Ancak bu yasak turizm belgeleri işletmeler ile yasanın yayamı tarihinden önce işyeri açma ruhsatı ve satış belgesi almış işletmeler için uygulanmayacak.

ŞOFÖRE DE SİGARA YASAK: Yasa ile elektronik, sigara, bitkisel nargile de sigara yasakları kapsamına alınırken, özel araçların sürücü koltuklarında da artık sigara içilemeyecek.

2 duble rakı içip direksiyona geçen 2 yıl hapis yatacak

100 PROMİL 50 PROMİLE DÜŞTÜ: Direksiyon başında alkole izin özel araç sürücüleri için 50, diğer sürücüler için 21 promil olacak. 50-100 promil arası alkollü çıkan özel araç sürücüleri ile 21 promil üzeri alkollü çıkan diğer araç sürücülerine ilk seferde 700 lira para cezası verilecek ve sürücü belgeleri 6 ay süreyle geri alınacak.

100 PROMİL ÜZERİNE HAPİS: 100 promil (4 kadeh şarap ya da 2 duble rakı) ve üzeri alkollü çıkan sürücülere 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

ALKOLMETRE ÜFLEMEYEN 2 BİN LİRA: Alkolmetreyi üflemeyi reddeden sürücülere 2 bin lira ceza verilecek ve sürücü belgeleri 2 yıl geri alınacak.

Başa dön tuşu