Çocuklara yazık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Çocuklara yazık

Çocuklara yazık

EVSİZ KALDILAR… Cengiz Kır’ın iki çocuğu ile birlikte yaşadığı Cihangir’deki kirasında bulunan evde geçen cumartesi yangın çıktı. Meydana gelen yangın olayı sonucunda evde bulunan eşyaların yanı sıra Cengiz Kır’a ve çocuklarına ait özel eşyalar da tamamen yanarak kül oldu. Ev ise kullanılmaz hale geldi

ÇOCUKLAR PERİŞAN… Cengiz Kır ile birlikte biri 8 yaşında, diğeri 12 yaşındaki iki çocuğu da mağdur oldu. Yangın olayı sonucunda evsiz kalan baba ve çocuklar, Alayköy’deki akrabalarının evine sığındı. Cihangir’de ilkokulda öğrenci olan çocuklar, hafta başından bu yana okula da gidemiyor


ÇARESİZ BABA… İki çocuk sahibi Cengiz Kır, bugüne kadar çocuklarının geçimini günlük işlerden elde ettiği kazanç ile sağlıyordu. Şimdi hem işsiz hem de evsiz olan Kır, çaresizlik içerisinde kıvranıyor. Cengiz Kır’ın tek hayali, yeniden düzen kurmak ve çocuklarının eğitimine devam etmesini sağlamak
Cihangir’de Cengiz Kır’ın iki çocuğu ile birlikte kiracı olarak yaşadığı Aysel Özertaş’a ait evde geçen cumartesi günü yangın çıktı.
Yangın olayı esnasında evde kimsenin bulunmaması olası bir facianın yaşanmasına engel olurken yangın olayı sonucunda ev eşyaları ve Cengiz Kır ile çocuklarına ait özel eşyalar tamamen yanarak küle döndü.
Yangında söz konusu ev de kullanılmaz hale geldi. Hal böyle olunca Cengiz Kır, 8 ve 12 yaşındaki iki çocuğu ile sokakta kaldı.
Meydana gelen yangın olayı sonucunda evsiz kalan Cengiz Kır, iki çocuğu ile birlikte, Alayköy’de yaşayan yeğeninin evine sığındı.

Yeğeni kucak açtı
Cengiz Kır ve iki çocuğuna sadece yeğeni Cüneyt Ulu kucak açtı. Talihsiz olayın ardından çalmadık kapı bırakmadığını söyleyen Cengiz Kır, “Aman dilemediğim kişi kalmadı, bir tek yeğenimin evine sığdım” diye dert yandı.
Cengiz Kır ve iki çocuğu hafta başından bu yana Alayköy’de mandıralar bölgesinde yaşayan yeğeni Cüneyt Ulu ve yengesi Pakize Erdoğan ile birlikte aynı evde kalıyor.
İki çocuk, 3 yetişkin, iki göz evde sığışmaya çalışıyor. Maddi imkanları yeteri kadar iyi olmayan aile karınlarını zor doyuruyor.

Cebinde yok ama gönlü dolu dolu
Cengiz Kır ve çocuklarına evini açan Cüneyt Ulu, yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü Havadis’e anlattı.
Cüneyt Ulu, Cengiz Kır ile iki kardeş gibi olduklarını belirtti, elinden gelen yardımı yeğeni ve çocuklarına yapacağını söyledi.
Kendisinin de maddi durumu iyi olmayan ancak hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen Cüneyt Ulu, şöyle konuştu: “Yeğenimin zaten çok zor bir hayatı var bir de bu yangın olayı kötü oldu. Evsiz kaldı. Üzerlerindeki kıyafetlerinden başka ne kendisinin ne de çocuklarının yedek bir gömleği bile kalmadı. Ne varsa yandı, kül oldu. Yangın olayı, çocukların da psikolojisini bozdu. Onlar adına çok üzgünüm ve elimden geldiği kadar da yanlarında olmaya çalışacağım.”

Çaresizlik içerisinde
Cengiz Kır, çocuklarının annesi, eski eşi ile uzun zaman önce resmen boşanarak yollarını ayırdı.
KKTC yurttaşı olan Cengiz Kır, Alayköy’de kaldı, eski eşi ise iki çocuğunu da alarak Türkiye’ye gitti.
Uzun bir süre iki çocuğu ile Türkiye’de ailesi birlikte yaşadı ancak 4 ay önce de maddi gücü olmadığı gerekçesi ile 8 ve 12 yaşında olan iki çocuğunu, babaları Cengiz Kır’ın yanına gönderdi.
Cengiz Kır, yeteri kadar maddi güce sahip olmamasına rağmen, eski eşinin bu isteğini geri çevirmedi ve çocuklarını artık kendisi ile birlikte KKTC’de yaşaması için yanına aldı.
Cengiz Kır, Cihangir’de ev kiraladı ve çocuklarını eğitimlerine devam etmesi için Cihangir’de ilkokula kaydettirdi.
Boyacı ustası olan Cengiz Kır, bugüne kadar iş bulursa çalışıyor, çocuklarının geçimini günlük işlerden elde ettiği kazanç ile sağlıyordu.
Şimdi hem işsiz hem de evsiz olan Kır, çaresizlik içerisinde kıvranıyor. Cengiz Kır’ın tek hayali, yeniden düzen kurmak ve çocuklarının eğitimine devam etmesini sağlamak.

Yeniden okula gitmek istiyorlar
Cengiz Kır’ın çocukları, Havadis’e konuştu. Geçen cumartesi günü yaşanan yangın olayının ardından yaşamlarının alt üst olduğundan şikayet eden çocuklar, bir an önce eski düzenlerine kavuşmak istediklerini söyledi.
Babalarını çok sevdiklerini ve onunla birlikte yaşamaktan çok mutlu olduklarını söyleyen Cengiz Kır’ın çocukları, yetkililerden yardım istedi.
Çocuklar, “Babamın iyi bir iş bulmasını yeniden bir evimizin olmasını istiyoruz. Daha fazla okulumuzdan da ayrı kalmak istemiyoruz” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar