Dünya

Çocuk sığınmacılarla ilgili korkunç iddia!


Fransa’da boşaltılan Calais kampından İngiltere’ye gönderilen çocuk sığınmacıların bir kısmının insan tacirleri tarafından ucuz iş gücü ve seks işçisi olarak çalıştırıldıkları iddia edildi.

İngiltere’ye gönderilen çocukların bazılarının insan tacirleri tarafından kullanıldığı iddia edildi.

Çocukların bir bölümünün işçi olarak çalıştırılmaya zorlandığı, bir bölümünün ise seks işçisi olarak kullanılmaya başlandığı öne sürüldü. Ekim’de kapatılan kamptaki 750’den fazla çocuk İngiltere’ye getirilmişti.

‘İNSAN TACİRLERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN TEHDİT EDİYOR’
İngiltere Yerel İdare Birliği’nin sığınma, göç ve mülteci görev grupları başkanı David Simmonds, insan tacirlerinin, sosyal medyadan çocukları tehdit ederek, yeni evlerinden ayrılıp para karşılığı çalıştırılmaya zorlandığını söyledi. Sunday Tımes’a konuşan Simmonds “İnsan kaçakçıları göçmenlerle internetten iletişim kuruyor. Onları Facebook’tan seçip, tehdit ediyorlar. Onlara ‘Küçük kardeşinin nerede olduğunu biliyoruz, o hala Fransa’da’ gibi mesajlar yolluyorlar. Calais’ten gelenlerin takip edildiği ve gençlerin kaybolduğu vakaları görüyoruz” dedi. Batı Londra’daki Hillingdon belediye konseyinin başkan yardımcılığı görevini de yapan Simmons, Londra’nın güneyindeki bir eve yerleştirildikten sonra kaybolan 16 yaşındaki bir erkek çocuğun seks işçisi olarak çalıştırılırken bulunduğunu da aktardı.

2015’TE DE 593 ÇOCUK KAYBOLDU

‘Ecpat UK’ adlı hayır kurluşunun verilerine göre ise Calais’ten gelişlerin başlamasından önce de çocuk sığınmacılar ortadan kayboldu. 2015 verilerine göre 593 çocuk kayboldu. Bir diğer hayır kurumu ‘Citizens UK’ ise çocuk sığınmacıların tek sorununun insan tacirleri olmadığını vurguladı. Kurum, Dublin Düzenlemesi ile İngiltere’de ailebağları olduğu için ülkeye getirilen sığınmacıların akrabalarının yanına yerleştirildiklerinde sorun yaşadığına dikkat çekiyor. Kurumun sözcüsü Charlotte Morris “Ailelerin yanına yerleştirmelerin bazıları bozuldu. Calais’teki çocuklar başlarında bir yetişkin olmadan vahşi koşullarda hayatta kaldı. Bu nedenle buraya geldiklerinde durumun kolay olmadığı biliniyordu” dedi. İçişleri Bakanlığı da dün yaptığı bir açıklamada “Tüm korunmasız çocuklar güvende tutulmalı. Bu yüzden bir çocuk bakımı sırasında kaybolursa kurumlar yerel yetkililerle ve polisle onları bulmak için yakından çalışıyor” dedi.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı