Sağlık

Çocuğum yemek yemiyor!
“İYİ ANALİZ EDİLMELİ”: “İştahsızlık çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Bazı durumlarda ailelerin istediği kadar yemeyen çocuklarda anneleri tarafından iştahsız olarak nitelendirilebilmektedir. Bu durumun iyi analiz edilmesi, bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir” diyen diyetisyen Makbule Erçakır iştahsızlıkla ilgili sorularımızı yanıtladı
Gizem DAVULCU
Beslenme yaşamın temel gereksinimlerindedir ve tüm canlıların beslenebilmesi için iştah duygusuna ihtiyaçları vardır.
Yetişkinlik döneminde bizler bile zaman zaman saatlerce hatta günlerce açlık hissetmeyebiliriz. Bazı bebekler ve çocuklar da böyledir. Çocuğun bazen bir veya birkaç öğünü tüketmek istememesi normal karşılanmalıdır ancak iştahsızlık durumu üç haftadan uzun sürerse durumun üzerine gidilmeli ve bir uzmana danışılmalıdır.İştahsızlık nedir?
M.E.: Bir çocukta iştahsızlık olduğunu söyleyebilmemiz için hiçbir besini tüketmeme, bütün besinlere karşı isteksizlik durumuyla karşı karşıya olmamız gerekmektedir. İştahsızlık ilk etapta doğumdan sonra belirti vermeye başlayabilir. Geç acıkan, acıktığı için ağlamayan bebekler açlık sinyali düşük bebeklerdir. Çocuğun büyüme ve gelişmesi normal ise çocuğun yeme alışkanlıkları bir sağlık sorunu yaratmıyorsa, sık acıkmıyorsa, çocuk bazen öğün atlasa bile sorun yoktur.

Nasıl takip edebiliriz?
M.E.: Bebeklik döneminde çocuğunuzun yeterli beslenip beslenmediğini anlamanın en iyi yolu kilo alımlarını takip etmektir. İlk 6 ay ayda 600g ile 1000g arasında kilo alması 6. aydan sonra ise haftada ortalama 400-500 gram kazanması gayet normaldir ve iştahsızlık durumu söz konusu olsa bile endişelenmeye gerek yok demektir.
Çocukların almaları gereken porsiyon miktarlarını bilmek çocuğunuzun iştahsız olup olmadığını anlamanız için size yardımcı olacaktır. Bir çocuk yaklaşık 6 yaşlarına gelinceye kadar sizin yediğiniz yemeğin 1/3-1/4 kadarını anca tüketebilir. Yani ½ kepçe çorba, 3-4 yemek kaşığı sebze yemeği, 1-2 kaşık yoğurt ve yarım veya 1 dilim kadar ekmeğin öğünlerde tüketilmesi gerekmektedir. En çok endişelenilen konulardan bir tanesi ise çocuğun yeteri kadar et tüketip tüketmediğidir. Çocuğunuz eğer ki öğlen veya akşam yemeğinde 2 köfte kadar et tüketiyorsa et ihtiyacını karşılayabiliyor demektir.

Önlem ne zaman alınmalı?
M.E.: Eğer ki benim çocuğum yukarıdaki kadar beslenmiyor veya çok fazla yemek seçiyor diyorsanız o zaman önlem almanızın vakti gelmiş demektir. Sık sık meyve suyu içmek, şekerli besinleri sık tüketmek iştahsızlığın oluşumundaki en önemli unsurlardan bir tanesidir ve dikkat etmek gerekir. Yemekten bir saat öncesinde içeceklerden kaçınılması ve çocuğun midesini içeceklerle doldurması engellenmelidir. İçecek yemek öncesi veya sırasında değil, yemek sonrasında tüketilmelidir. Çünkü çocukların mide kapasiteleri zaten çok küçüktür. Yemekten önce içilen 1 bardak süt veya meyve suyu çocuğa doygunluk sağlayacak ve çocuğun yemek yemesini engelleyecektir.

Çocuklarda iştahsızlığı attıran faktörler nelerdir?
1. Yemek öncesi iştahı kapatan şekerli ve sıvı gıdaların tüketilmesi.
2. Öğün aralarının kısa olması ve çocuk daha acıkmadan tekrar yedirilmeye çalışılması.
3. Yemek sofrasında anne baba uyumsuzluğu, tartışma ortamının yaratılması.
4. Sevmediği besinlere tepki verilip yemesi için ısrar edilmesi.
5. Bir seferde çocuğa çok besin verilmesi ve bunu takiben kusma isteği.
6. Besin sunuluşunun ve lezzetinin çekici olmaması.
7. Zamanından önce yanlış besin seçimi yani yutma çiğneme refleksi gelişmeden pütürlü gıdalara geçiş yapılması.
8. Aile bireyleri arasında çocuğa karşı tutarsız tutum sergilenmesi.
9. Yemek sofrasında yemeğin bitirilmesi için ısrarcı davranılması, zaman sınırı konulması.

Yukarıda sayılan birçok faktör çocuğun iştahını kapatıp, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden çocuğun ne yediğini bilmek ve bunu bir uzmana danışarak yapmak çok önemlidir. Çocuğunuzun iştahsız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle çocuğunuzun yaşına göre boy ve kilosunun normal olup olmadığını kontrol ettirin. Daha sonra çocuğunuza, onun fizyolojik gereksinmelerine uygun bir beslenme programı hazırlaması için bir doktordan ve diyetisyenden yardım almayı deneyin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu