Yaşam

Çocuğa yabancı dil öğreteceğinize bu oyunları oynayın!Anne-babalar çocuklarının yabancı bir dil ya da ileri seviye fizik vesaire öğrenerek sivrilmelerini isteyebilir. Oysa bilimsel araştırmalara göre asıl yapmaları gereken, onlarla saçma ve komik oyunlar oynamak. Bu, çocuklarda soyut düşünce becerisini geliştiriyor. Onlara basit şakalar yapmak ya da canlandırma oyunları oynamak, çocukların ilişki sürdürme, yaratıcılık ve hayattan keyif alma gibi önemli hayat becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor.
Çocuklar 16'ncı aydan itibaren, anne-babasının hareketlerinden aldıkları ipuçlarıyla şaka ve canlandırma ayrımına varabiliyorlar. Sheffield Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaptıkları iki çalışmanın birinde 16-20 aylık çocuğu olan ailelerden onlarla basitçe şakalaşıp canlandırma oynamalarını istedi. Aileler objeleri farklı şekillerde kullanırken ya da elinde sabun yokken, sabunla elini yıkıyormuş gibi yaparken gözlemlendi. 20-24 aylık çocuğu olan aileler de sözlü olarak şaka ve rol oyunu oynayarak yuvarlak bir ahşap bloğun aslında at ya da oyuncak bir tavuğun aslında şapka olduğunu söyledi.
Sonuçta  kız çocuklarının erkek çocuklara göre canlandırma oyununu daha çok tercih ettiği ortaya çıkarken Sheffield Üniversitesi psikoloji bölümünden Dr. Elena Hoicka bu çalışmanın, oyunların çocukların gelişimi için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Canlandırma oyunu oynayan çocuğun hayal gücünün geliştiğini, şaka yapma gibi yeni beceriler kazandığını ve yeni şeyler öğrendiğini ekledi.
Dr. Hoicka, “Aileler kafalarına oyuncak tavuk koyarken kendilerini biraz kaçık hissetseler de kendilerini çocuklarına önemli beceriler kazandırmada yardımcı oldukları için teselli edebilirler” dedi. (The Daily Mail )


Başa dön tuşu