Coca Cola'dan Devrim Gibi Karar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Dünya

Coca Cola’dan Devrim Gibi Karar

Coca Cola'dan Devrim Gibi Karar

Coca Cola'da yapılan yazılı açıklamada, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent'in ABD'de Atlanta'da düzenlenen 127.yıl kutlamalarında Coca-Cola'nın dünyada obezite ile mücadele için dört stratejik taahhüdünü açıkladı.
Georgia Valisi Nathan Deal ve Atlanta Belediye Başkanı Kasim Reed'in de katıldığı törende konuşan Kent, obeziteye karşı global ölçekte verdikleri taahhütleri şöyle sıraladı:

"Tüm pazarlarda düşük ve sıfır kalorili içecek seçenekleri sunmak. Tüm ürünlerin besin değerlerine paketlerin ön yüzünde yer vermek. Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde fiziksel aktivite programlarını destekleyerek toplumların daha aktif olmalarına katkıda bulunmak. Pazarlama faaliyetlerini yüksek sorumluluk bilinciyle yürütmek ve tüm dünyada 12 yaş altı çocukları doğrudan hedefleyen reklam yapmamak" dedi.
Obeziteyi "Neredeyse herkesi etkisi altına alan, günümüzün en zorlu sağlık konusu" olarak tanımlayan Kent, "Küresel ölçekteki bu toplumsal sorunu çözmek için hepimiz üzerimize düşeni yapmalı ve işbirliği içinde çalışmalıyız. Biz, çözümün bir parçası olmak için özel sektör, kamu ve sivil toplum alanlarındaki ortaklarımızla yakın işbirliği içerisindeyiz. Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz tüm kıta ve ülkelerde geçerli olacak, dört taahhüdümüzü açıkladığımız bugün, daha iyiye olan yolculuğumuz için de önemli bir adım daha atıyoruz" şeklinde konuştu.
Küresel ölçekteki taahhütlerini yerine getirmek için birçok önemli adımı hayata geçirmeye başlandığını belirten Kent, Coca-Cola'nın bugün 115'ten fazla ülkede milyonlarca insana ulaşarak, yüzlerce aktif ve sağlıklı yaşam programına destek verdiğini, şirketin ayrıca tüm dünyada neredeyse bütün ürünlerinin üzerinde kalori miktarını belirttiğini söyledi.


Açıklamaya göre, Coca-Cola, obeziteyle mücadele konusundaki girişimlerinin takip edilebilmesi için www.comingtogether.com adlı bir internet sitesi oluşturdu. Şirket ayrıca site üzerinden obezite ile mücadele konusunda gelinen noktayı toplumla paylaşma sözü verdi. Bu dijital platformda Coca-Cola Şirketi'nin küresel taahhütleri hakkında daha detaylı bilgi paylaşımı yapılacak, isteyen herkes şirketin bu alandaki çalışmalarını ve elde edilen ilerlemeyi takip edip geri bildirimde bulunabilecek.

PORTFÖYÜN YÜZDE 25'İ DÜŞÜK VE SIFIR KALORİLİ ÜRÜN

Şirket bilgilerine göre, gazlı içecek, aromalı ve vitaminli su, çay, kahve, meyve suyu ve meyveli içecek, spor ve enerji içecekleri olmak üzere neredeyse tüm alkolsüz içecek kategorilerinde ürünler sunan Coca-Cola'nın ürün yelpazesinde yaklaşık 800 farklı düşük ve sıfır kalorili ürün seçeneği yer alıyor. Düşük ve sıfır kalorili ürünler ise Coca-Cola'nın ürün portföyünün yüzde 25'ini oluşturuyor.

2013 İLK ÇEYREK SONUÇLARINI AÇIKLADI

Coca-Cola İçecek (CCİ) CEO'su Damian Gammell, CCİ'nin konsolide satış hacminin 2013'ün ilk çeyreğinde güçlü organik büyüme ve Güney Irak'ın eklenmesiyle pro-forma olarak yüzde 20 arttığını belirtti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2013 ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan CCİ'nin uzun vadeli stratejik planları çerçevesinde konsolide satış hacmi yüzde 20 artışla 198 milyon ünite kasaya ulaştı.

Türkiye satış hacmi yüzde 8, uluslararası operasyonların satış hacmi yüzde 43 arttı. Konsolide net satışlar yüzde 25 yükselerek 917 milyon liraya çıktı. Konsolide faaliyet karı 302 milyon lira olan CCİ'de, konsolide FAVÖK yüzde 57 artarak 130 milyon lira oldu. FAVÖK marjı ise yüzde 14,1'e yükseldi.

Açıklamada ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin değerlendirmesine yer verilen Gammell, ilk 3 ayda çok iyi sonuçlar elde ederek yıla iyi bir başlangıç yaptıklarını belirtti.

Genellikle ilk üç aydaki satışların yılın kalanına göre düşük olduğu sektörde bu çeyrekteki başarılarının 2013 yılına sağlam bir başlangıç yaptıklarını gösterdiğini dile getiren Gammell, CCİ'nin konsolide satış hacminin 2013 yılının ilk çeyreğinde güçlü organik büyüme ve Güney Irak'ın eklenmesiyle pro-forma olarak yüzde 20 arttığını ifade etti.

Uluslararası operasyonların toplam hacimdeki payının ilk defa yüzde 41'e ulaşmasının CCİ'nin büyüyen uluslararası bir şirket olarak konumunu pekiştirdiğini vurgulayan Gammell, Türkiye satış hacminin gazlı içecek kategorisinde ve özellikle Coca-Cola markasındaki güçlü büyümenin yanı sıra yerinde tüketim kanalındaki büyümenin de etkisiyle yüzde 7,5 arttığına dikkati çekti. Uluslararası operasyonların pazar uygulamalarında yaptıkları iyileştirmeler ve tüketici promosyonlarının katkısıyla çift haneli organik büyüme kaydettiğini belirten Gammel, "2013 yılında coğrafyamızdaki büyüme fırsatlarından yararlanarak sürdürülebilir yatırımcı değeri yaratmaya ve bunun için yetkinliklerimizi dünya standartlarında geliştirmeye devam edeceğiz" bilgisini verdi.

Genişlettikleri ürün portföyüyle yaz sezonuna hazırlıklı girdiklerine işaret eden Gammel, şunları kaydetti:

"Uygun hammadde fiyatlarının ve ekonomideki pozitif trendin yılın geri kalan kısmında da devam etmesini bekliyoruz. Güney Irak'ın sistemimize katılmasının ve Pakistan operasyonumuzun tam olarak konsolide edilmesinin yıl boyunca finansal sonuçlarımızı etkileyeceğini dikkate alarak, 2013 için beklentilerimizi koruyoruz.

Türkiye'de orta–yüksek tek haneli, uluslararası operasyonlarda ise orta–yüksek onlu seviyede organik satış hacmi büyümesinin yanı sıra satış gelirleri artışının satış hacmi artışı üzerinde gerçekleşmesini ve FAVÖK marjının yatay veya pozitif yönde olmasını bekliyoruz. CCİ'nin yılın geri kalanında da iyi sonuçlar elde edeceğine olan inancım tamdır."

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar