Otomobil

Citroen’den 2017 süspansiyon devrimi


Citroen Advanced Comfort adını verdiği çalışmalar kapsamında yeni bir süspansiyon teknolojisini önümüzdeki yıl pazara sunmaya hazırlanıyor.

Yeni Citroen süspansiyon teknolojisi konforu baştan yaratıyor. Citroen, gelecek yıl 60 yıllık hidropnömatik sistemin yerini alacak yeni süspansiyon sisteminin ilk detaylarını paylaştı. Firma ayrıca Avrupa’lı gazetecilere yeni sistemle donatılmış bir C4 Cactus prototipini test etme şansı da sundu. Sistem o kadar yeni ki henüz bir ismi yok. Yeni süspansiyon firmanın “kabinde ve yolculukta konfor” prensibi kapsamında geliştirdiği Citroen Advanced Comfort adlı yenilikler serisinin parçası olacak. Firmanın kendi bünyesinde geliştirdiği yeni süspansiyon PSA Grubu içinde şimdilik sadece Citroen’e özel olacak. Geleneksel bobinli süspansiyon ünitelerindeki sönümleyicilerin yerini yeni sistemde kompakt, dikkatle ayarlanmış ikincil amortisörler alacak. Citroen mühendisleri bunları “progresif hidrolik yastıklar” olarak adlandırıyor. Sistem daha iyi kontrol ve çok daha sakin ve konforlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Bu yüzden Citroen’in süspansiyon uzmanları bu biniş deneyimini “sihirli halıya binmek” olarak nitelendiriyor.Citroen koltuk konforunda da klasik Citroen koltukların yumuşaklığı ile modern sürücülerin ihtiyaç duyduğu ergonomik desteği birarada sunan yeni köpük teknolojisiyle devrim yaratacak.

Öte yandan, mühendisler C4 Cactus gibi modern Citroen modellerinde sürücü ortamını sadeleştirmek, kontrolü basitleştirmek ve sürücüye pratik yardımlar sunmak için çalışıyor. Otomobilde daima sorunsuz şekilde bağlanabilirlik teknolojilerine erişilebilmesi de mühendislerin önceliklerinden.

Diğer çalışma alanları ise vitesin iyileştirilmesi, motor sesiyle ilgili düzenlemeler, lastik ince ayarları, ses emici yer döşemeleri, ses emici kalın camlar ve diğer izolasyon denemeleri. Citroen mühendisleri bu iyileştirmelerin bir maliyeti olacağını kabul ediyor, bu yüzden bunların bazıları Peugeot ve DS ile paylaşılabilir. Modellerin fiyatlarında sınıflarına uymayan değişiklikler olmaması için maliyetler olabildiğince düşük tutulmaya çalışılıyor.

citroen süspansiyon1

Citroen’in yeni süspansiyonu ile yolda

Yeni hidrolik yastıklı süspansiyonla donatılmış C4 Cactus prototipini deneyen muhabirlerin izlenimleri şöyle:

“Farkı çok kısa sürede hissettik. Firma test günü ilk önce normal süspansiyonlu bir otomobil sürmemizde ısrar etti. Kısa ancak dar ve engebeli bir yolda normal süspansiyonlu Cactus dengeli, sorunsuz ve sürüşü rahattı. Bundan daha iyi bir performans beklemenin ne kadar gerçekçi olduğunu merak ediyordum. Bu otomobil zaten rakiplerini kalitesi ve sürüş konforuyla geride bırakıyordu.

Buna rağmen yeni modelde fark inanılmazdı. Aradaki fark herkesin hissedebileceği düzeydeydi. Koltuklar sırtıma ilk temas ettiği anda farkı hissettirdi, eski bir DS’in koltukları kadar yumuşaktılar ancak kalça ve yan desteği de mükemmeldi. Harekete geçtiğimiz anda otomobilin yüzey hassasiyetinin azaldığı anlaşılıyordu. Kabinde gürültü ve vibrasyon olağanüstü düşük seviyedeydi ve deyim yerindeyse otomobil yağ gibi kayıyordu. Yolun otomobili sarsabilecek engebeli kısımları biniş konforunda olumsuz etki yaratmıyordu.Başa dön tuşu