Kıbrıs

Cinayet soruşturması devam ediyor


KKTC’de infial yaratan kardeş cinayetinin soruşturması henüz tamamlanmadı.Göçmenköy’de oda kavgası yüzünden geçen hafta tartıştığı abisi Turgut Özdeğirmenci’yi tasarrufundaki av tüfeği ile 4 el ateş ederek öldüren ve olay günü gözaltına alınarak mahkeme emri ile soruşturma maksatlı üç gün poliste tutuklu kalan Turgay Özdeğirmenci, ek tutukluluk talebiyle dün yeniden Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.1 el göğsüne 3 el sırtına sıktı, evi terk etti
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli Müfettiş Muavini Cemali Azimkâr mahkemede verdiği ifadede, zanlı Turgay Özdeğirmenci’nin “Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme”, “Kanunsuz ateşli silah” ve “Patlayıcı madde tasarrufundan “ gözaltına alındığını söyledi.
Müfettiş Muavini Cemali Azimkâr, cinayetin 28 Kasım 2015 tarihinde saat 22.30 sıralarında Şehit Behzat Hüseyin Sokak, No:1 Lefkoşa Göçmenköy’de Hüsnü Özdeğirmenci’ye ait evde meydana geldiğini söyledi.
Azimkâr, zanlı Turgay Özdeğirmenci ile abisi Turgut Özdeğirmenci arasında oda konusunda tartışma yaşadıklarını bunun üzerine zanlının kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurduğu çifte kırma 12’lik av tüfeği ile babası Hüsnü Özdeğirmenci’nin yatak odasında giyinmeye çalışan abisi Turgut Özdeğirmenci’yi 1 el göğsünden 3 el sırtından vurarak öldürdüğünü ve olay yerinden ayrıldığını anlattı.

Gönüllü ifadesinde cinayeti itiraf etti
Müfettiş Muavini, 35 yaşındaki Turgut Özdeğirmenci’nin olay yerinde hayatını kaybettiğini, zanlının ise mahkeme emri ile aynı gün tutuklandığını belirtti.
Turgay Özdeğirmenci’nin cinayette kullandığı 12’lik çifte av tüfeği ve 4 adet boş fişeklerin emare olarak alındığını belirten Müfettiş Muavini Cemali Azimkâr, zanlının gönüllü ifade vererek işlediği suçu itiraf ettiğini söyledi.
Azimkâr, zanlının 29 Kasım 2015 tarihinde tutukluluk talebi ile yargı önüne çıkarıldığını ve mahkemenin zanlı hakkında 3 gün tutukluluk emri verdiğini dile getirdi.
Zanlının polisteki üç günlük tutukluluk emrinin dolduğunu ancak soruşturmanın henüz tamamlanmadığını kaydeden Azimkâr, soruşturmanın selameti için 8 gün ek tutukluluk talebinde bulundu.

Alkol ve uyuşturucu olasılığı araştırılıyor
Soruşturmayı yürüten Müfettiş Muavini Cemali Azimkâr, zanlının polisteki üç günlük tutukluluk süresince yapılan soruşturma kapsamında zanlının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerekli sağlık kontrollerinin yapıldığını ve akıl sağlığı için zanlının Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiğini kaydetti.
Soruşturma kapsamında ayrıca olaya ilişkin birçok ifade alındığını söyleyen Müfettiş Muavini Azimkâr, gerek zanlıdan gerekse Turgut Özdeğirmenci’den alınan kan örneklerinin Devlet Laboratuarına gönderildiğini, kanlarında uyuşturucu ve alkol olup olmadığına ilişkin test sonuçlarının beklendiğini  söyledi.

Telefon dökümleri incelenecek
Laboratuar sonuçlarının henüz çıkmadığına dikkat çeken Müfettiş Muavini Cemali Azimkâr, devam eden soruşma kapsamında henüz alınması gereken ifadeler olduğunu ve telefon dökümlerinin incelenmesi için ilgili GSM şirketi ile gerekli yazışmaların yapıldığını ancak dökümün de henüz alınamadığını belirtti.

İlgen: Müvekkilim kendine de zarar verebilir
Zanlı Turgay Özdeğirmenci’nin avukatı Mustafa İlgen ise müvekkilinin psikolojik bir travma yaşadığını belirterek kendine zarar verme ihtimalinin de söz konusu olduğunu belirtti ve gerek zanlının ruh sağlığı için Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde başlatılan tedavisine devam edilmesi gerekse kendine zarar verme ihtimaline karşı polisin 8 günlük ek tutukluluk talebine itiraz etmedi.

İkizi duruşmayı gözyaşları ile izledi
Cinayetin meydana geldiği akşam Turgut Özdeğirmenci ile Turgay Özdeğirmenci arasında çıkan kavgayı yatıştırmak isteyen ve cinayetin meydana geldiği sırada evde bulunan Turgut Özdeğirmenci’nin ikizi Polat Özdeğirmenci de dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeydi.
Olayın şokunu halen atamamış olan Polat Özdeğirmenci, yakınlarının desteği ile güçlükle ayakta durdu.
Genel sağlık durumu oldukça kötü görünen Polat Özdeğirmenci, duruşma süresince gözyaşı döktü.

Zanlı 8 gün daha tutuklu
Kıdemli Yargıç Musa Avcıoğlu, huzurunda görüşülen duruşmada, Turgay Özdeğirmenci aleyhine polisin başlatmış olduğu soruşturmanın henüz tamamlanmadığına dikkati çekerek, devam eden soruşturmanın selameti için zanlının 8 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Başa dön tuşu