Dünya

Çin ve Rusya’dan Kuzey Kore’ye tepki!
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, başkent Pekin'de öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen nükleer denemeye kararlılıkla karşı çıktıklarını söyledi.
Sözcü Hua, Çin'in Kuzeydoğu Asya'da barış ve istikrarın devamı için Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki tutumunu kararlılıkla koruduğunu vurguladı.
Kuzey Kore'den bu doğrultuda nükleer silahsızlanma taahhüdüne sadık kalmasını isteyen Hua Chunying, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni durumu kötüleştirecek her türlü eylemden sakınmaya çağırıyoruz" dedi.
Kuzey Kore, bugün sabah hidrojen bombası testini başarıyla gerçekleştirdiğini ilan etmişti. Pyongyang yönetimi, böylece 2006 yılından bu yana dördüncü nükleer denemesini gerçekleştirirken, ilk kez hidrojen bombası testi gerçekleştirdiğini öne sürdü.RUSYA DA TEPKİLİ
Rusya Federasyon Konseyi'nin uluslararası işlerden sorumlu Komite Başkanı Konstantin Kosaçev da, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin Rusya'nın milli güvenliğini tehdit ettiği uyarısında bulundu.
Rus haber ajansı Tass’da yer alan habere göre Kosaçev konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Kuzey Kore nükleer programı, Rusya ile ortak sınıra sahip devlet tarafından gerçekleştiriliyor. Pyongyang, Vladivostok'tan 700 kilometre uzaklıkta. Kuzey Kore'nin bu alandaki her türlü hareketi direkt olarak bizim ülkemizin milli güvenliğini tehdit ediyor. Kuzey Kore'nin nükleer denemelerine ilişkin bilgi doğru çıkarsa, bu Pyongyang'ın Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması'nı bir kez daha ihlal ettiği anlamına geliyor."
Kosaçev, bu anlaşmayı nükleer gücü olan ülkelerden sadece üçünün yani Kuzey Kore, Hindistan ve Pakistan'ın imzalamadığını hatırlattı ve ekledi:
"Rusya, bu belgenin tüm nükleer ülkeleri tarafından imzalanması için elinden gelen her şeyi yapacak. Fakat Kore nükleer tehdidinin engellenmesi için tüm sorumluluk Washington'a ait. ABD'nin tavrına bakmak ilginç olacak." (Sadi Kaymaz/Siyamend Kaçmaz/DHA)

Başa dön tuşu