Dünya

Cihatçı popçu: Normal hayatıma dönmek istiyorumRadikalleşerek cihatçı gruplara katılan ve şarkı söylemeyi bırakan Lübnanlı ünlü pop şarkıcısı Fadıl Şakir, bir Lübnan kanalına verdiği bir röportajda, artık normal hayata dönmek istediğini söyledi.
BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Lübnan ve Filistin asıllı pop şarkıcısı, 2011 yılında Selefi Şeyh Ahmet el Esir'e bağlılığını duyurmuş, sakallarını uzatmış ve müzik hayatını bırakmıştı.
YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI
Haziran 2013'te Ahmet el Esir'in militanları Lübnan ordusuna saldırı düzenlemiş ve en az 18 asker ölmüştü. Saldırı, Suriye 'deki iç savaşta karşıt tarafları destekleyen Sünni ve Şiiler arasındaki çatışmayı derinleştirmişti. Şakir saldırının ardından bir YouTube videosunda düşmanlarını "domuzlar ve köpekler" olarak adlandırıp orduya sataşmış ve "Elimizde sizden kaçırdığımız iki ceset var ve burada çürüyor" demişti. Daha sonra Şeyh el Esir ve Şakir hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.
Askeri savcılık, Fadıl Şakir ve Şeyh Ahmet el Esir'i ölüm cezasıyla yargılanmasını talep ediyor.


'HİÇBİR ZAMAN ÇATIŞMALARA KATILMADIM'
LBC TV adlı Lübnan televizyonuna konuşan eski popçu, 2013'teki saldırıya kendisinin hiçbir şekilde karışmadığını, hiçbir zaman kan dökülmesini teşvik etmediğini belirtti: "Hiçbir zaman çatışmalara katılmadım. Hiçbir zaman silah taşımadım. Bunu herkes biliyor, ordu da biliyor."
Sakallarını kestiği göze çarpan Şakir, röportajda arkadaşlarıyla, ailesiyle birlikte olduğu normal, doğal hayatına geri dönmek istediğini söyledi. Röportaj, Şakir'in yaşadığı Filistin mülteci kampında yapıldı.

Başa dön tuşu