Çiftçiler dert küpü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Çiftçiler dert küpü

Çiftçiler dert küpü

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, dün düzenlediği basın toplantısında çiftçilerin sorunları ve tarımdaki son gelişmeleri değerlendirdi.
Doğrudan Gelir Desteği’nin eylül ayındaki bütçe görüşmeleri sırasında belirlendiğini anlatan Kabakçı, o tarihten bugüne mazot fiyatları ve girdi maliyetlerinin arttığını, iklim şartlarının değiştiğini, rakamın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
Tarım arazilerinin, inşaat sektörüne kaydırılmasının da önemli bir sorun olduğunu belirten Kabakçı, birçok bölgede tarım arazilerinin inşaat için parsellendiğinin görüldüğünü ifade etti.

“Doğrudan Gelir Desteği hemen ödenmeli”


Kabakçı, 2012-13 tahıl üretim sezonu sonuna yaklaşıldığını, Orta Mesarya’nın bu yıl mevsim normallerinin altında yağış aldığına işaret ederek, hükümetin bundan doğacak sıkıntıyı asgariye indirmek için çalışma yapması gerektiğini kaydetti.

Tarımda atılacak adımların ertelenmemesi gerektiğini vurgulayan Kabakçı, Tarım Bakanlığı’nın çok yavaş hareket ettiğini savundu.

Çiftçi için Doğrudan Gelir Desteği’nin çok önemli olduğunu söyleyen Kabakçı, ancak bakanlığın buna yönelik çalışması olmadığının görüldüğünü ileri sürdü. Doğrudan Gelir Desteği’nin Eylül ayındaki bütçe görüşmeleri sırasında belirlendiğini anlatan Kabakçı, o tarihten bugüne mazot fiyatları ve girdi maliyetlerinin arttığını, iklim şartlarının değiştiğini ifade etti.

Doğrudan Gelir Desteği miktarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kabakçı, bütçeden tarım için ayrılan rakamın dört yıldan beri değişmediğini söyledi. Kabakçı, dört yıl önceki destek rakamları ile tarımın ileriye götürülmeye çalışıldığını söyledi.

Kuraklık uyarısı
Orta Mesarya’da yaşanan kuralıktan dolayı üreticilerin üretim yapmak için harcadığı rakamın artığını, mazotun da çok pahalı olduğunu söyleyen Kabakçı, “Dolayısıyla Doğrudan Gelir Desteği derhal belirlenip, üreticiye ödenmelidir” dedi. Kabakçı, kuraklık alanlarının da belirlenerek, açıklanması gerektiğini vurguladı.
Kabakçı, “2012-13 yılı için çiftçinin mazot desteği alacağı var. Bu mazotun vergi iadesidir. Bir buçuk yıl geçtiği halde bu rakam hala ödenmedi” diye konuştu.

“Proje yeniden yapılandırılmalı”

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın vereceği hibe destek programını da değerlendiren Kabakçı, projenin tabana yayılmayacağını söyledi. Programdan büyük üreticilerin yararlanacağını ifade eden Kabakçı, programın yeniden gözden geçirilmesini istedi. Ülkede büyük tarımsal şirketler oluştuğunu söyleyen Kabakçı, büyük üreticilerin köyde çiftçilikle uğraşanları bitireceğini öne sürdü.
Kabakçı, Tarım Bakanlığı’nın da çiftçiler için küçük hibe programları hazırlayabileceğini, şu anda böyle bir program bulunmadığını kaydetti.

“Tohum alınacak alanlar belirlenmeli”

Kabakçı, toprak ve suyun tarımın vazgeçilmezi olduğunu belirterek, “Ancak tohum da çok önemlidir” dedi. 2013-14 yılı için tohum alınacak alanların şimdiden belirlenmesi gerektiğini söyleyen Kabakçı, 10 gün içinde bunun yapılmasının şart olduğunu savundu..

“Türkiye’den gelecek su, tarım için yeterli olmayacak”

Türkiye’den KKTC’ye borularla su getirilmesi projesi çerçevesinde adaya gelecek suyun tarımla uğraşan kesimin ihtiyacına cevap verecek miktarda olmadığını ileri süren Kabakçı, “Türkiye’den gelecek suyla ilgili tarımı ön plana çıkararak politika yapmak yanlış” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar