Çiftçiler ayağa kalktı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Kıbrıs

Çiftçiler ayağa kalktı

Çiftçiler ayağa kalktı

ÇİFTÇİLER ARPA FİYATLARINA İSYAN ETTİ… Devletin geçen yıl uyguladığı arpa fiyatlarını bu yılda devam ettirmek istemesi çiftçileri ayağa kaldırdı. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği fiyatlarının değişmemesi durumunda arpaları devlete satmama kararı aldı

EYLEM UYARISI… Çiftçiler Birliği mazot, elektrik gübre gibi girdilere zam yapılırken, diğer yandan arpa fiyatlarının geçen yılki gibi kilogramı 52 kuruş kalmasını kabul edilmez olarak niteledi. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, kararın değişmemesi durumunda eyleme gideceklerini açıkladı


Arpa fiyatlarının geçen yılla aynı kalması çiftçileri ayağa kaldırdı. Geçen yıl çiftçilerden kilogramı 52 kuruşa alınan arpa için Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nin kilogramı 65 kuruştan alınmasını önermesine rağmen devlet yine 52 kuruş teklif etti. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği üyelerine “Arpalarınızı devlete vermeyin” çağrısı yaptı.

Çiftçiler iflasın eşiğinde
Bir yandan mazot, elektrik gibi girdi fiyatları sürekli artarken arpa fiyatlarının geçen yılla aynı kalması çiftçileri uçurumun kenarına sürüklüyor. Gelirleri giderlerini karşılayamayacak olan çiftçilerin birçoğu üretim yapmak için bankalardan aldığı borçları bile ödeyemiyor.

Eylem uyarısı
Günlerdir arpa fiyatlarının değişmesi için yaptıkları çağrıya hiçbir yanıt alamayan çiftçiler eyleme hazırlanıyor. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, “Bu tavır böyle giderse eylem kaçınılmazdır” dedi.

Kabakçı: İthal arpa için 64 kuruş ödendi
Geçen yıl Ukrayna’dan ithal olarak getirilen arpa için hükümetin kilogramına 64 kuruş ödediğine dikkat çeken Kabakçı, “Bir hükümet bu parayı kendi çiftçisine neden az görür” sorusunu sordu. Kabakçı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’nın da bu konuda hiçbir açıklama yapmadığına işaret ederek şu şekilde konuştu:
“Geçen yıl ithal ettikleri arpa için kilogramına 64 kuruş ödeme yaptılar. Ancak kendi çiftçilerine bu parayı az görüyorlar. Ayrıca Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı da bu konuda bize hiçbir açıklama yapmıyor. Kamuoyunu meşgul eden bu konu Tarım Bakanı’nın kulağına tın etmiyor.”

“Bakanın yerine müsteşarı vekalet ediyor”
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’nı da sert bir dille eleştiren Kabakçı, “Bakanın yerine müsteşarı vekalet ediyor” dedi. Kabakçı, bakanın bu yönde hiçbir açıklama yapmamasının fiyatlarda bir değişiklik yapılmayacağı olarak değerlendirdiklerini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:
“Tarım Bakanı her şeyin güzel olduğunu söylüyor. Ancak bizimle sadece müsteşarı görüşüyor. Bu tavır devam ederse eylem kaçınılmaz olacaktır. Hasat döneminin başladığı günlerde kimseyi işinden gücünden alıp sokağa dökmek arzusunda değiliz. Ancak şu anki tavır bizi eyleme itiyor. Bu ülkede yıllardır en zor şartlarda dahi tarımdan kopmayan bir çiftçi var. Ancak bu tavrı ile kendisi o koltuktan kopacaktır.”

Çiftçiler ne dedi?
Mehmet Bayramoğlu:
Kurak ve dolu nedeniyle bütün arpa ve buğday tarlalarımız zarar gördü. Ekili tarlalar var, içinde buğday yok. Bu nedenle arpa ve buğday fiyatları bu yıl bizi etkilemeyecek. Bizim bu yıl harcadığımız tüm emek boşa gitti. Devletin kuraklık parası verip vermeyeceğinin açıklanmasını bekliyoruz.

 

 

 

 

Fahri Hacıveli:
Bu sene kurak geldi. Bu yetmezmiş gibi olan ürünlerimiz de doludan zarar gördü. Elimizde kalan hiçbir ürün yok. Bu nedenle arpa fiyatlarından bir beklentimiz yok. Kuraklık parası ödenecek mi? onu bekliyoruz.

 

 

 

 

İbrahim Gazelci:
Bu yıl zaten kuraklık ve doğal afet nedeniyle arpa kalmadı. Ben hem çiftçilik hem de hayvancılık yapıyorum. Yurt dışından getirilen arpaların daha pahalıya geldiği için bize de pahalıya satıldığı söyleniyor.
 

 

 

 

 

Ahmet Dürüst:
Bu yılın başında yağmur yağdı. Yılın sonlarına doğru yağmur yamadı. Bu nedenle zaten mağduruz. Bir de fiyatlar geçen yılla aynı kalırsa ben ürünümü devletin ambarlarına vermeyeceğim. Zaten mazot gibi girdilere sürekli zam yapılıyor. Çiftçinin geliri giderini karşılamıyor. Biçerdöver her gün bin TL’lik mazot yakıyor. Her şey pahalı oldu. Arpa fiyatları aynı kaldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar