Chilcott: Çözüm için iki tarafa neye karar vermesi gerektiğini söylemek bize düşmez - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
Kıbrıs

Chilcott: Çözüm için iki tarafa neye karar vermesi gerektiğini söylemek bize düşmez

Dominick Chilcott

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Kıbrıs meselesinin çözümüne ilişkin olarak, “iki tarafa neye karar vermesi gerektiğini söylemek bize düşmez. Kendileri anlaşmak zorundalar” dedi.

Büyükelçi Chilcott, ancak iki tarafın ortak zemin bulmasına yardımcı olmak ve meselenin karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ulaşması için Birleşmiş Milletler’i destekleme konusunda ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.


İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerin Kıbrıs konusunda ilişkin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Chilcott, Adadaki bölünmenin Doğu Akdeniz’deki gerilimin nedenlerinden biri olduğuna dair güçlü görüşlerinin devam ettiğini ve Türkiye ile Birlik arasında var olan bazı sorunların sebebi olduğunu kaydetti.
Kıbrıs meselesinin çözümüne inandıklarını dile getiren Chilcott, bunun, adadaki iki tarafı da mutlu edecek bir anlama geldiği ve Doğu Akdeniz’deki jeostratejik tabloyu daha iyi bir hale getireceği görüşünü paylaştı.

Chilcott, “Kıbrıs meselesinde garantör ülkelerden biri ve Kıbrıs ile pek çok tarihi geçmişe sahip bir ülke olarak, BM Genel Sekreteri’nin meseleyi çözüme kavuşturmak için yürüttüğü çabaları destekleme sorumluluğunu hissediyoruz. İki tarafa neye karar vermesi gerektiğini söylemek bize düşmez. Kendileri anlaşmak zorundalar. Ancak nerede olursa olsun, iki tarafın ortak zemin bulmasına yardımcı olmak ve meselenin karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ulaşm
Chilcott, ülkesinin, garantör ülke ve adadaki her iki toplumun dostu olarak rolünü oynayacağını kaydederek, BM’nin öncülük ettiği 5+1 toplantıya ilişkin beklentilerini dile getirdi.

Büyükelçi Chilcott, “Adadaki iki topluluk ve üç garantörün gücüyle, toplumlar arasında çözüme giden süreci yeniden başlatacak bir sürecin mümkün kılınacağı ortak zemini belirleyebileceğimizi ümit ediyoruz” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar