Cezası çeyrek asgari ücret - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

Cezası çeyrek asgari ücret

Cezası çeyrek asgari ücret

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, nergisin kasten koparılması, toplanması, yok edilmesi, sahip olunması, takas edilmesi veya satılması yasak olan bitkiler arasında bulunduğunu belirterek, doğadan toplanan yabani nergisin satışını yapanların Çevre Koruma Dairesi’ne ihbar edilmesi yönünde çağrı yaptı.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel yazılı açıklamasında, ülkenin lokomotif sektörlerinden turizm ile ülkenin güzelliklerini göstermek zorunda olduklarını vurgulayarak, “Ülkemizde bulunan ve nesli tükenmekte olan bitki türlerinin korunması çok önemlidir” dedi.


Doğada bulunan bitki türlerinin korunması gerektiğini, nergislerin bugünlerde açmaya başladığını, bunların doğada görülmesinin ülke için çekicilik yarattığını vurgulayan Üstel, KKTC’de 57 bitki, 230 kuş ve 45 hayvan türünün Flora ve Faunanın Korunması Emirnamesi ile koruma altına alındığını ifade etti.

Üstel, “Ülkemizde bu mevsimde nergis dışında, tavşan kulağı, orkide, laden, dağ lalesi, deve dili ve ada çayı bitki türleri açmaktadır. Bu türler ülkemizin turistik zenginlikleri ve doğal bitki örtüsü açısında çok önemlidir, korunmaları için duyarlı davranmalıyız” dedi.

Ülkemizde yaban nergislerinin korumasının Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi tarafından yapıldığını kaydeden Üstel, bunların ticari amaçlı olarak toplanıp satılmasının yasak olduğunu dile getirdi.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer de Çevre Yasası’nın 44’üncü Maddesi ile Flora ve Faunanın Korunması Emirnamesi uyarınca, koruma altında olan bitkilerin kasten koparılması, toplanması, yok edilmesi, sahip olunması, takas edilmesi veya satılmasının yasak olduğunu belirtti.

Ünlüsoyer, kurallara uymayanlara Çevre Yasası’nın verdiği yetkiye dayanarak asgari ücretin 4’te 1’i kadar ceza kesilebileceğini ifade etti ve doğadan toplanan yabani nergisin satışını yapanların Çevre Koruma Dairesi’ne ihbar edilmesi yönünde çağrı yaptı.

Ünlüsoyer, doğada bulunan yabani nergislerin ticari amaçlı koparılarak satışının yapıldığını tespit edenlerin aşağıda belirtilen numaralara ihbar vermesini istedi.

Lefkoşa Birimi 611 20 25- 22 89 625 Güzelyurt Birimi 71 41 607 Girne Birimi 81 57 062 Gazimağusa 36 64 051. Mesai saatlerinde/dışında Alo 123.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar