Cezaevi tıkandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Cezaevi tıkandı

Cezaevi tıkandı

 285 KİŞİ… Merkezi Cezaevi’ndeki şu anda toplam tutuklu sayısı 285 kişi. Mahkumların 273’ünü erkekler, 12’sini ise kadınlar oluşturuyor. Mahkum sayısının 94’ü KKTC uyruklu,  90’ı Türkiye uyruklu, 71’i çift uyruklu ve 30’u ise yabancı uyruklulardan oluşuyor

EN ÇOK UYUŞTURUCU… Cezaevinde bulunan mahkumların işlediği suçlara bakıldığında ise ilk sırayı uyuşturucu alıyor. Uyuşturucuyu sırasıyla, sirkat, adam öldürme, ahlaka aykırı suçlar ve soygun takip ediyor. Mahkumların tahsil durumuna bakıldığında ise en çok suç işleyenlerin ilkokul mezunu oldukları görülüyor


Gizem ÖZGEÇ
KKTC Merkezi Cezaevi’nde şartlı tahliye ve TC’ye iadelere rağmen şu anda 285 mahkum bulunuyor. Her yıl sevk edilen mahkum sayısı arterken, cezaevi; altyapı ve teknik açıdan yetersizliklerle boğuşuyor. 1982 yılında yapılan ve 175 kişiye göre tasarlanan Merkezi Cezaevi’nde, koğuşlardaki ranza sayısı iki katına çıkarılırken, tuvalet ve banyo sayıları aynı kaldı. Mahkumların insanca barınmalarına olanak sağlanmazken, cezaevinde görevli gardiyanlarda ise personel yelersizlikleri nedeniyle güvenlik zafiyetleri yaşanıyor. 
KKTC Merkezi Cezaevi’nde, 16 Nisan 2013 tarihli raporlara göre, en fazla mahkum sayısını KKTC vatandaşları oluşturuyor. İçerde yatan KKTC’li mahkum  sayısının oranı yüzde 57,97. Cezaevinde bulunan TC vatandaşlarının oranı yüzde 30,51’yken, yabancı uyrukluların oranı ise yüzde 11,53.
Şartlı Tahliye Kurulu tarafından 29 Mart 2013 tarihine kadar görüşülüp tahliyesine karar verdiği rakam ise 734. Bu rakama hapishanede bulunan mahkum sayısı eklendiğinde ortaya dudak uçuklatan rakamlar çıkıyor.
Cezaevine bağlı görev yapan çalışan gardiyan sayısı ise 214. Bunların beşli gruplar şeklinde ise 150 kişisi vardiyada,  geriye kalan 50’si ise mesaide yani memuriyet bölümünde görev yapıyor.  14 kişi ise İçişleri Bakanlığı’nda görev yapıyor.

Ayrıntılar gazeteniz Havadis'te

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar