Çerkez: KKTC’de sürdürülebilir ekonomi şart - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Çerkez: KKTC’de sürdürülebilir ekonomi şart

Çerkez: KKTC’de sürdürülebilir ekonomi şart

Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Çerkez bu konudaki açıklamayı dün kendisini ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Burak Erdenir başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptı.
Açıklamada, konuk heyete, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin’in de eşlik ettiği belirtilerek, görüşmede, Türkiye’de AB uyum süreci çerçevesinde atılan adımlar hakkında kısa bilgilendirme yapıldığı kaydedildi.

“Özenerek takip ediyoruz”


Oda başkanı Günay Çerkez, Türkiye’nin AB uyum süreci çerçevesinde 10 yılda attığı adımları “büyük” bir mutlulukla, ama aynı zamanda “özenerek takip” ettiklerini söyledi.

Çerkez, KKTC’de de benzer bir sürecin olmasının önemine değinerek, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için sürdürülebilir bir ekonominin şart olduğunu vurguladı.

Çerkez, AB standartlarında bir mevzuatla birlikte, ekonomi odaklı bir siyaset sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun için kamuda, özel sektörde ve yaşamın her alanında bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

KTTO’nun Avrupa’daki lobi çalışmaları hakkında bilgi veren Çerkez, Doğrudan Ticaret’in önemi ve Yeşil Hat üzerinden yapılan ticaretin sınırlarını da örneklerle anlattı.

Kuzey Kıbrıs’ın AB toprağı olmasına rağmen, müktesebatın askıda bulunduğunu hatırlatan Oda Başkanı Çerkez, Kıbrıslı Türklerin bu durumu hak etmediğini belirtti. Çerkez, müktesebatın askından indirilmesi yönünde girişimleri yoğunlaştırma talebinde bulundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar