Cemaatin başına yıkılacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Cemaatin başına yıkılacak

Cemaatin başına yıkılacak

KÖY HALKI KORKU İÇİNDE… Yıldırım’da dini görevlerini yerine getirmek için camiye giden vatandaşlar, cami duvarlarının her an çökebileceği endişesini yaşıyor

ASLINDA TARİHİ KİLİSE… Kilise olarak 1906 yılında inşa edilen ve şimdi cami olarak kullanılan tarihi yapı her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya. Yıldırım’da bulunan ve 1906 yılı yapımı olan caminin tarihi eser değeri taşıması nedeniyle belediye de hiçbir müdahale yapamıyor


Yıldırım’da cami olarak kullanılan ve tarihi açıdan da büyük öneme sahip yapı, parça parça dökülüyor. Kilise olarak 1906 yılında inşa edilen ve şimdi cami olarak kullanılan tarihi yapı her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya.  
1906 yılı yapımı olan caminin tarihi eser değeri taşıması nedeniyle belediye de hiçbir müdahale yapamıyor.
Yıldırım köyünde, 1975 sonrası cami haline döndürülen kilise, aynı zamanda tarihi bina kapsamında. Bu nedenle Yeniboğaziçi Belediyesi de vatandaşlardan gelen talebe rağmen, restorasyon çalışması yapamıyor.
Camiye döndürülen kiliseyi kullanan vatandaşlar da ciddi sıkıntılar yaşıyor. Hiçbir ibadethanenin bu denli bakımsız kalmaması gerektiğini düşünen Yıldırım köylüleri,  ilgili makamları göreve çağırdı.
Kilisenin tarihi bir bina olduğunu ve zaman zaman Güney’den gelen Rumların da ziyaret ettiğini belirten vatandaşlar, “Yıldırım köyüne yeni bir cami yapımı kaçınılmaz. Eski bir kilise olan binanın restorasyonu için adım atılması gerekiyor” dedi.

Vatandaşlar korku içinde camiye gidiyor
Dini görevlerini yerine getirmek için camiye giden vatandaşlar her an duvarları çökebilir korkusu içinde camiye gidiyor.
Havadis’e konuşan Yıldırımlılar yeni cami istediklerini belirtti ve caminin her gün duvarlarının sıvasının dökülmesi nedeniyle camiye giderken “Acaba duvarları da çökecek mi” korkusu içinde gittiklerini belirtti.

Biren: Büyük bir yatırım gerekir
Yıldırım köyünün bağlı olduğu Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, caminin eski eser olması nedeniyle belediyenin müdahale edemediğini söyledi. Biren, ayrıca tadilat yapılması için 100 bin TL’ye yakın bir yatırım gerektiğine dikkat çekti ve şunları söyledi:
“Yıldırım’da caminin bulunduğu yer kilisedir ve tarihi eser kapsamına giriyor. Bu nedenle belediye müdahale edemiyor. Caminin tadilatı için bana bir şikayet ulaşmadı. Ulaşan şikayet sadece yeni cami yapılması yönündedir.”

Akıllıoğlu: Sıva parçaları dökülüyor
Yıldırım’da bulunan emekli imam Kemal Akıllıoğlu, Yıldırım’da bulunan caminin her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Yetkilileri bu soruna bir çözüm bulmaya davet eden Akıllıoğlu şu şekilde konuştu:
“Caminin her gün duvarlarının sıvası düşüyor. Artık vatandaşlar camiye korkarak geliyor. Yetkililerin bu soruna bir çözüm bulması gerekir. Camimiz 1906 yılında inşa edilmiş bir yapıdır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar