Kıbrıs

Casusluk İddiası Mahkemede


 

Devrim DEMİR
Kuzey Kıbrıs’ta casusluk yaptığı iddia edilen ve 6 aydan bu yana KKTC’de izninin dolmasına rağmen kaçak olarak bulunan Taylan Yanar önceki gün Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda görüşülen duruşmada polis ifade verdi.
Ağır bir suç işleyecekti
Mahkemede ifade veren polis zanlı Taylan Yanar’ın ağır bir suç işlemek maksadıyla 17-27 Eylül tarihleri arasında Rum kesimi ile gizlice ittifak kurduğunu söyledi. Zanlı Taylan Yanar’ın yetkili makamlardan izinsiz KKTC topraklarından çıkarak birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal ettiği gerekçesi ile arandığını söyleyen polis zanlının önceki gün Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandığını söyledi.
KKTC’de 6 aydır kaçak
Soruşturmayı yürüten polis zanlı Taylan Yanar’ın 15 Nisan 2013 tarihinde ülkeye 15 günlük izinle geldiğini ve aradan 6 ay geçmesine rağmen KKTC’de yetkili makamlardan izin almadan kalmaya devam ettiğini söyledi. Polis zanlı Taylan Yanar hakkında başlatılan soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ve zanlının soruşturmadan kaçmasını engellemek için 3 ay Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesini talep etti.
Cezaevinde bekleyecek
Mahkeme huzurda yeminli ifadenin ardından soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ve zanlı Taylan Yanar’ın kaçma ihtimalini engellemek için, 2 ayı geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevine gönderilmesine emir verdi.Başa dön tuşu