Çangar ile LTB’de uzlaşı umudu

0
26
Çangar ile LTB’de uzlaşı umudu

1 MİLYON 715 BİN STERLİN İNDİRİM: Lefkoşa Türk Belediyesi ve Çangar Finans arasında devam eden alacak-verecek davasında yeni bir aşamaya girildi. Çangar Finans Direktörü Mehmet Çangar, LTB’nin borçlanma miktarı 10, bakiyesi ise 5 milyon 215 bin sterlin olan borcunun peşin ödenmesi koşuluyla 3 milyon 500 sterlinle kapanmasını önerdi

BES UZLAŞIYI REDDETTİ:  LTB Meclisi Çangar Finans’ın uzlaşı önerisini çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda değerlendirecek. Belediyede örgütlü sendika BES ise teklifin kabul edilmez olduğunu duyurdu. BES Başkanı Bozat: Bu yasalar uymayan usulsüz bir borçlanmadır. Biz belediyenin bu borçtan toptan kurtulmasını istiyoruz

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Çangar Finans arasında devam eden alacak -verecek davasında uzlaşı için adım atıldı. LTB Mayıs 2010 tarihinde 10 milyon sterlin borçlandığı Çangar Finans bakiyesi 5 milyon 215 bin sterlik olan borcunun peşin ödenmesi koşuluyla 3 milyon 500 sterlinle kapanmasını önerdi. Lefkoşa Türk Belediyesi gelen teklifi belediye meclisinde değerlendirecek.  Borçlanmanın yürürlükteki yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıyan Belediye Emekçileri Sendikası ise Çangar Finans’ın teklifine sıcak bakmadı. Usulsüzlük iddiasını yineleyen sendika belediyenin bu borçtan toptan kurtulması gerektiği yönündeki görüşünü yineledi.
Bu arada Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yine Çangar Finans’tan Mart 2011 tarihinde aldığı 2 milyon sterlin ayrı bir borç bulunuyor. Ancak bu borcun taksitleri düzenli olarak ödeniyor. Çangar Finans’ın sunduğu uzlaşı önerisinde bu borç yer almıyor.

Çangar Finans’ın uzlaşı önerisi
Çangar Finans Direktörü Mehmet Çangar LTB ile devam eden alacak-verecek davasının sonlanması için uzlaşı yolunda bir adım attı. Çangar, yargıç huzurunda LTB’nin kendisinden 2010 yılında aldığı 10 milyon sterlinlik borcun bakiyesi 5 milyon 215 bin sterlin için 3 milyon 500 bin sterlin ödenmesi durumunda, borçlanma miktarı 10 milyon sterlin olan borcun kapanmasını kabul ettiğini açıkladı.
LTB faizi ile birlikte 14 milyon 500 bin sterlin olan bu borç için bugüne kadar 9 milyon 285 bin sterlin ödemişti.

Belediye meclisinde değerlendirilecek…
Lefkoşa Türk Belediyesi yönetiminden henüz konuya ilişkin net bir yanıt gelmedi. Belediye Meclis’i Çangar Finans’ın teklifini çarşamba günü gerçekleştireceği meclis toplantısında değerlendirecek. Belediyenin teklife ilişkin tutumunu toplantı sonrasında açıklaması bekleniyor.

Sendika tepkili
Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendika ise teklif karşısında olumsuz bir tablo çizdi. Açılan davanın usulsüzlükle ilgili olduğunu belirten sendika başkanı Savaş Bozat, “Biz belediyenin bu borçtan toptan kurtulmasını istiyoruz” dedi.

Mut: Belediye meclisinde tartışılacak
Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis üyesi ve avukatı Kemal Mut, dün Çangar Finans’tan bir teklif geldiğini ve bu teklifin Çarşamba günü yapılacak belediye meclisi toplantısında değerlendirileceğini söyledi. Mut, teklifi olumlu bir yönde gelişme olarak değerlendirerek şu şekilde konuştu:
Henüz bir uzlaşı yok. Ancak yapılan teklif olumlu bir gelişmedir. Bu konudaki kararı belediye meclisi verilecektir. İki ucu keskin bıçak. Teklifin kabul edilmemesi durumunda faizli birlikte borcu ödemek durumda kalabiliriz

Çangar: Peşin ödeme teklifinde bulundular
Çangar Finans Direktörü Mehmet Çangar, Lefkoşa Türk Belediyesi’nden peşin ödeme teklifi geldiğini söyledi ve bunun üzerine kendisinin de 1 milyon sterlin civarında bir indirim yapmayı kabul ettiğini belirtti. Çangar, LTB’nin kendisine 5 milyon 215 bin Sterlin borcu kaldığını belirterek şu şekilde konuştu:
Peşin ödeme de yapılan indirim 500 bin sterlindir. Ben 1 milyon sterlin indirim yapmayı kabul ettim. Yargıç huzuruna da çıkında yargıç benden 215 bin sterlin daha indirim yapmamı istedi. Bende kabul ettim. Zaten uyguladığımız faiz oranı da çok yüksek değildir.  Yargıç önünde belediyeye en uygun faizle borç veren finans şirketi olduğumuzu belirttik. Yüzde 9 faiz aldığımız ve bunun yüzde 3’ünün vergiye gittiğini ifade ettik. Bunu da tanımayanlar yanlış anlamasın diye açıkladım. Biz siyasi insanlar değiliz. Konuya siyasi bakmıyoruz. Bu memlekette doğduk. Bu memleket için bir şey yapabilirsek ne mutlu bize. Belediye başkanı da yargıç önünde benden övgülü sözlerle bahsetti.

Bozat: Gelinen nokta ile amaç farklı
Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, dava açma nedenlerinin kanunsuz ve usulsüz borçlanma olduğunu belirterek şu anda gelinen ve uzlaşıya varılan noktanın çok farklı olduğunu söyledi. Dava açılırken amacın bu borçtan tümü ile kurtulmak olduğunu kaydeden Bozat şu şekilde konuştu:
Biz dünkü davayı takip etmedik. Çünkü bizim mahkemeye başvurma nedenimizle gelinen nokta farklı. Biz borçlanmanın kanunsuz ve usulsüz olduğunu söyledik ve bu borçtan tamamen kurtulmamız gerektiğini belirttik. Geçtiğimiz duruşmada her şey belediyenin lehineyken karşı taraf pazarlık yapmaya hazırız dedi. Bizde bunu kabul ederek ödemeye hazırız imajı yarattık. Çarşamba günü gerçekleşecek Belediye meclisi toplantısında gündem konularından bir tanesi. Bizde gerekirse bu toplantıya girip bu konuyu hatırlatacağız. Biz belediyenin bu borçtan toptan kurtulmasını istiyoruz. Dava aleyhimize sonuçlansa bile istinafa gidilebilecek bir konudur.